Aktivt företag
Lunda Konditori & Kiosk AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Aktiebolaget ska bedriva konditori och livsmedelsförsäljning samt tillagning av enkla rätter såsom sushi, sallader och smörgåsar.
- Registrerat
- 23 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fagerstagatan 18
- Postnummer & ort
- 16353 SPÅNGA
- Registrerat namn
- Lunda Konditori & Kiosk ABReg 2013-10-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,7 mkr
▼ 9,7 %Årets resultat
-15 tkr
▼ 117,8 %Tillgångar
404 tkr
▼ 9,3 %Eget kapital
118 tkr
▼ 11,0 %Soliditet
29,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
75 tkr
▼ 49,1 %Totala skulder
286 tkr
▼ 8,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 693 918 | 2 982 088 | 3 002 508 | 2 765 035 |
| Övriga externa kostnader | 557 535 | 517 414 | - | - |
| Personalkostnader | 650 115 | 700 986 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −15 488 | 81 069 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −14 566 | 81 848 | −89 647 | −239 112 |
| Resultat före skatt | −14 566 | 81 848 | - | - |
| Årets resultat | −14 566 | 81 848 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 75 000 | 75 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 329 015 | 370 517 | - | - |
| Kassa & bank | 75 465 | 148 117 | - | - |
| Summa tillgångar | 404 015 | 445 517 | - | - |
| Eget kapital | 117 711 | 132 277 | - | - |
| Långfristiga skulder | 139 479 | 159 982 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 146 825 | 153 258 | - | - |
| Soliditet (%) | 29,1 % | 29,7 % | 13,0 % | 13,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,0 mkr (2022) till 2,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 15 tkr, en nettomarginal på −0,5 %.
- Soliditeten var 29,1 % vid årets slut, upp från 13,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−9,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−0,9 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−12,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Spånga
Andra registrerade bolag med säte i Spånga.
- 0111 ABAB
- 0709 Konsult ABAB
- 08 Sweden Global Trade HandelsbolagHB
- 1- Vikoda IT Solutions ABAB
- 24 seconds ABAB
- 2b and Db2 ABAB
- 2nd Chance Sverige ABAB
- 3 Brothers ABAB