Aktivt företag
Lundblads Byggtjänster Mur & Puts AB
Översikt
Bolaget ska utföra byggtjänster samt mur och puts.
- Registrerat
- 20 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 24544 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Lundblads Byggtjänster Mur & Puts ABReg 2024-01-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▲ 42,2 %Årets resultat
441 tkr
▲ 134,9 %Tillgångar
931 tkr
▲ 50,0 %Eget kapital
844 tkr
▲ 55,5 %Soliditet
90,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
719 tkr
▲ 30,4 %Totala skulder
87 tkr
▲ 11,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 731 619 | 1 217 575 | 1 522 701 | 99 000 |
| Övriga externa kostnader | 198 941 | 232 034 | 86 455 | - |
| Personalkostnader | 392 347 | 374 083 | 260 356 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 559 376 | 233 838 | 620 351 | - |
| Resultat e. fin. poster | 558 191 | 242 757 | 625 482 | 41 000 |
| Resultat före skatt | 558 191 | 242 757 | 625 482 | - |
| Årets resultat | 441 317 | 187 844 | 497 606 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 47 500 | 79 167 | - |
| Omsättningstillgångar | 931 266 | 573 531 | 782 224 | - |
| Kassa & bank | 719 475 | 551 633 | 593 976 | - |
| Summa tillgångar | 931 266 | 621 031 | 861 391 | - |
| Eget kapital | 844 391 | 543 074 | 555 229 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 86 875 | 77 957 | 306 162 | - |
| Soliditet (%) | 90,7 % | 87,4 % | 64,5 % | 85,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 42,2 % jämfört med 2024, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 441 tkr, en nettomarginal på 25,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 90,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
32,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+42,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,6 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
52,3 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Lundblads Byggtjänster Mur & Puts AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB