Aktivt företag
Lundholm Management AB
Översikt
Konsultation inom verksamhetsledning och företags- och organisationsutveckling.
- Registrerat
- 13 februari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74990 All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 26160 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- Lundholm Management ABReg 2019-02-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
501 tkr
▼ 4,8 %Årets resultat
265 tkr
▼ 57,4 %Tillgångar
2,0 mkr
▲ 2,3 %Eget kapital
1,7 mkr
▲ 3,9 %Soliditet
87,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
150 tkr
▼ 38,6 %Totala skulder
248 tkr
▼ 7,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 501 052 | 526 261 | 457 121 | 468 000 | 453 000 |
| Övriga externa kostnader | 123 377 | 124 076 | 60 016 | - | - |
| Personalkostnader | 43 272 | 56 767 | 48 453 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 334 403 | 345 418 | 348 652 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 333 759 | 693 801 | 349 771 | 306 000 | 302 000 |
| Resultat före skatt | 333 759 | 693 801 | 349 771 | - | - |
| Årets resultat | 264 568 | 621 761 | 277 950 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 670 000 | 1 570 000 | 1 001 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 301 440 | 356 790 | 400 863 | - | - |
| Kassa & bank | 149 649 | 243 842 | 252 298 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 971 440 | 1 926 790 | 1 401 863 | - | - |
| Eget kapital | 1 723 373 | 1 658 804 | 1 157 043 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 248 067 | 267 986 | 244 820 | - | - |
| Soliditet (%) | 87,4 % | 86,1 % | 82,5 % | 81,1 % | 75,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,8 % jämfört med 2024, till 501 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 265 tkr, en nettomarginal på 52,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 87,4 % vid årets slut, upp från 81,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
66,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
52,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
15,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,22
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB