Aktivt företag
Lundströms bygg & montage AB
Översikt
Bolaget ska bedriva byggnadsrörelse och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 46130 Provisionshandel med virke och byggmaterial
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 29192 KRISTIANSTAD
- Registrerat namn
- Lundströms bygg & montage ABReg 2021-09-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▼ 3,1 %Årets resultat
14 tkr
▲ 128,8 %Tillgångar
358 tkr
▼ 2,5 %Eget kapital
62 tkr
▲ 28,7 %Soliditet
17,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
128 tkr
▲ 10,8 %Totala skulder
296 tkr
▼ 7,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 799 710 | 1 856 399 | 1 532 795 | 1 169 000 | 378 000 |
| Övriga externa kostnader | 444 742 | 198 407 | 298 780 | - | - |
| Personalkostnader | 322 538 | 378 489 | 503 976 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 18 579 | −41 083 | 26 348 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 13 895 | −48 307 | 20 373 | 29 000 | 42 000 |
| Resultat före skatt | 13 895 | −48 307 | 20 373 | - | - |
| Årets resultat | 13 895 | −48 307 | 16 225 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 77 000 | 77 000 | 77 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 281 293 | 290 371 | 422 127 | - | - |
| Kassa & bank | 128 135 | 115 692 | 125 154 | - | - |
| Summa tillgångar | 358 293 | 367 371 | 499 127 | - | - |
| Eget kapital | 62 383 | 48 488 | 96 795 | - | - |
| Långfristiga skulder | 49 469 | 41 827 | 79 275 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 246 441 | 277 056 | 323 057 | - | - |
| Soliditet (%) | 17,0 % | 13,0 % | 19,0 % | 29,0 % | 60,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 3,1 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 14 tkr, en nettomarginal på 0,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 17,0 % vid årets slut, ned från 29,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,5 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
1,14
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kristianstad
Andra registrerade bolag med säte i Kristianstad.
- 0 tid ABAB
- 04 Taxi och Transport ABAB
- 1-2U Sverige ABAB
- 100% Rent Vatten Sverige ABAB
- 27 FYRA Invest ABAB
- 2develop i Kristianstad ABAB
- 2F Invest & Konsult ABAB
- 2printit ABAB