Aktivt företag

Lupum Foods AB

AB Org.nr 5592755697
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-16

Bolaget ska bedriva partihandel med matvaror, samt förvaltning av fast och lös egendom därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
8 oktober 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46390 Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Engelbrektsgatan 7
Postnummer & ort
11432 STOCKHOLM
Registrerat namn
Lupum Foods ABReg 2022-11-18

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
69,9 mkr
▲ 44,6 %
Årets resultat
895 tkr
▲ 281,3 %
Tillgångar
16,2 mkr
▼ 1,7 %
Eget kapital
1,3 mkr
▲ 240,4 %
Soliditet
8,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
247 tkr
▲ 544,8 %
Totala skulder
15,0 mkr
▼ 7,3 %
Nyckeltal 2025202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 69 898 923 48 345 056 16 228 766 5 230 048
Övriga externa kostnader 1 901 657 1 127 025 1 169 006 387 825
Personalkostnader 1 346 461 742 619 739 778 27 113
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 2 417 972 834 131 −31 233 96 553
Resultat e. fin. poster 1 168 833 302 902 −34 638 89 662
Resultat före skatt 1 168 833 302 902 −34 638 89 662
Årets resultat 894 779 234 653 −34 638 67 207
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 909 689 962 307 0 139 107
Omsättningstillgångar 14 308 777 15 533 252 4 405 587 1 272 211
Kassa & bank 247 098 38 322 28 213 89 222
Summa tillgångar 16 218 466 16 495 559 4 405 587 1 411 318
Eget kapital 1 267 001 372 222 137 569 122 207
Långfristiga skulder 5 635 000 5 978 102 1 636 667 270 000
Kortfristiga skulder 9 316 465 10 145 235 2 631 351 1 019 111
Soliditet (%) 8,0 % 2,0 % 3,0 % 9,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Årets resultat blev en vinst på 895 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 8,0 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
70,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
34,9 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Lupum Foods AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-22

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-09-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-12-05 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-10-22 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →