Aktivt företag

M A Kapslingsteknik Aktiebolag

AB Org.nr 5564461258
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-14

Bolaget skall vara verksamt inom området förbindning och kapsling av elektronik, innefattande -konsultverksamhet -utbildning -egen tillverkning av plast för elektronik -egen tillverkning av limmad och,eller kapslad elektronik samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
31 mars 1992
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 26110 Tillverkning av elektroniska komponenter
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Maskinvägen 6
Postnummer & ort
74630 BÅLSTA
Registrerat namn
M A Kapslingsteknik AktiebolagReg 1996-09-12

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,6 mkr
▼ 41,4 %
Årets resultat
127 tkr
▲ 125,0 %
Tillgångar
3,1 mkr
▼ 10,8 %
Eget kapital
472 tkr
▲ 36,9 %
Soliditet
15,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
17 tkr
▼ 75,4 %
Totala skulder
2,7 mkr
▼ 15,9 %
Nyckeltal 20242024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 644 677 2 807 303 3 289 765 2 239 672 2 455 913
Övriga externa kostnader 208 183 683 950 610 263 730 555 709 582
Personalkostnader 1 149 669 1 907 907 1 291 140 795 726 666 404
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 137 553 −488 214 −196 080 135 246 641 804
Resultat e. fin. poster 127 245 −508 973 −247 581 94 419 597 264
Resultat före skatt 127 245 −508 973 −247 581 94 419 597 264
Årets resultat 127 245 −508 973 −247 581 94 419 597 158
Balansräkning
Anläggningstillgångar 130 994 174 549 134 632 206 128 298 500
Omsättningstillgångar 3 004 637 3 338 868 3 232 443 3 185 491 3 706 811
Kassa & bank 17 050 69 254 - - 0
Summa tillgångar 3 135 631 3 513 417 3 367 075 3 391 619 4 005 311
Eget kapital 471 688 344 443 853 416 1 100 998 1 006 578
Långfristiga skulder - 0 487 325 493 631 497 451
Kortfristiga skulder 2 663 943 3 168 974 2 026 334 1 796 990 2 501 282
Soliditet (%) 15,0 % 10,0 % 25,0 % 32,0 % 25,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Årets resultat blev en vinst på 127 tkr, en nettomarginal på 7,7 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 15,0 % vid årets slut, ned från 32,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av elektroniska komponenter (SNI 26110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,7 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
27,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
411 tkr
4 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför M A Kapslingsteknik Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-18

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-12-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2024-01-04 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2023-03-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2022-01-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2021-03-07 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Bålsta

Andra registrerade bolag med säte i Bålsta.

Alla företag i Bålsta →