Aktivt företag
M. Challma Invest AB
Översikt
Bolaget ska tillhandahålla konsultationer inom management och organisationsutveckling, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 mars 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Täppstigen 10
- Postnummer & ort
- 14763 UTTRAN
- Registrerat namn
- M. Challma Invest ABReg 2014-07-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
73 tkr
Årets resultat
-457 tkr
▼ 308,9 %Tillgångar
3,0 mkr
▼ 13,1 %Eget kapital
-1,5 mkr
▼ 42,5 %Soliditet
-51,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2 tkr
▲ 34,1 %Totala skulder
4,5 mkr
▲ 0,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 72 679 | 0 | 0 | 22 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 79 855 | 111 650 | 41 575 | - | - |
| Personalkostnader | 1 146 | 0 | 3 560 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −8 322 | −111 650 | −45 135 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −456 531 | −111 650 | −45 135 | 19 000 | −268 000 |
| Resultat före skatt | −456 531 | −111 650 | −45 135 | - | - |
| Årets resultat | −456 531 | −111 650 | −45 135 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 188 300 | −25 000 | −25 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 787 628 | 3 450 178 | 3 560 363 | - | - |
| Kassa & bank | 1 711 | 1 276 | 203 998 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 975 928 | 3 425 178 | 3 535 363 | - | - |
| Eget kapital | −1 530 172 | −1 073 641 | −961 991 | - | - |
| Långfristiga skulder | 4 455 536 | 4 455 704 | 4 455 704 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 50 564 | 43 115 | 41 650 | - | - |
| Soliditet (%) | -51,4 % | -31,3 % | -27,2 % | -25,8 % | -25,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 457 tkr. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−1,5 mkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB