Aktivt företag
M & E Ohlssons Klockgjuteri AB
Översikt
Bolaget skall bedriva tillverkning, försäljning och installation av kyrkklockor, andra elektriska installationer och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 mars 1982
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 24510 Gjutning av järn
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Koppargatan 26
- Postnummer & ort
- 27139 YSTAD
- Registrerat namn
- M & E Ohlssons Klockgjuteri ABReg 2004-12-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,8 mkr
▲ 15,9 %Årets resultat
283 tkr
▼ 13,7 %Tillgångar
2,0 mkr
▲ 16,8 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 2,9 %Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
687 tkr
▲ 82,0 %Totala skulder
833 tkr
▲ 87,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 764 695 | 4 109 525 | - | - | 3 383 836 |
| Övriga externa kostnader | 942 687 | 845 158 | - | - | 867 296 |
| Personalkostnader | 2 313 115 | 1 720 678 | - | - | 1 595 602 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 223 615 | 551 108 | - | - | −38 889 |
| Resultat e. fin. poster | 219 766 | 551 288 | 231 000 | −174 000 | −41 013 |
| Resultat före skatt | 357 733 | 413 321 | - | - | −41 013 |
| Årets resultat | 283 122 | 328 058 | - | - | −41 013 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | - | 4 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 969 004 | 1 685 416 | - | - | 1 020 212 |
| Kassa & bank | 686 821 | 377 325 | - | - | 320 416 |
| Summa tillgångar | 1 969 004 | 1 685 416 | - | - | 1 024 212 |
| Eget kapital | 1 136 281 | 1 103 958 | - | - | 722 833 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 100 000 |
| Kortfristiga skulder | 832 723 | 443 491 | - | - | 201 379 |
| Soliditet (%) | - | - | - | - | 71,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 15,9 % jämfört med 2023, till 4,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 283 tkr, en nettomarginal på 5,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
Rörelsemarginal
4,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+8,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
24,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB