Aktivt företag
M Falck Läkarkonsult AB
Översikt
Sjukvård.
- Registrerat
- 1 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 64194 KATRINEHOLM
- Registrerat namn
- M Falck Läkarkonsult ABReg 2016-12-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▲ 15,0 %Årets resultat
347 tkr
▲ 49,4 %Tillgångar
512 tkr
▲ 3,6 %Eget kapital
397 tkr
▲ 23,8 %Soliditet
77,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
158 tkr
▼ 24,2 %Totala skulder
115 tkr
▼ 33,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 543 589 | 1 342 604 | 2 006 603 | 1 656 000 | 1 806 000 |
| Övriga externa kostnader | 449 629 | 415 248 | 438 624 | - | - |
| Personalkostnader | 660 009 | 642 628 | 814 036 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 436 453 | 284 728 | 750 155 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 436 753 | 290 872 | 722 892 | 217 000 | 256 000 |
| Resultat före skatt | 436 753 | 290 872 | 722 892 | - | - |
| Årets resultat | 346 845 | 232 220 | 568 215 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 106 677 | 82 677 | 62 246 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 405 589 | 411 591 | 784 056 | - | - |
| Kassa & bank | 157 587 | 208 002 | 580 047 | - | - |
| Summa tillgångar | 512 266 | 494 268 | 846 302 | - | - |
| Eget kapital | 396 845 | 320 435 | 618 215 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 115 421 | 173 833 | 228 087 | - | - |
| Soliditet (%) | 77,5 % | 64,8 % | 73,0 % | 44,7 % | 41,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 15,0 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 347 tkr, en nettomarginal på 22,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 77,5 % vid årets slut, upp från 44,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
28,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
87,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
772 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Katrineholm
Andra registrerade bolag med säte i Katrineholm.
- 3DKraft Sverige ABAB
- 3U Sweden ABAB
- 59North Wheels ABAB
- A Forss Konsult ABAB
- A M Söderstierna Åkeri AktiebolagAB
- A-System ABAB
- A-Tec Energi & Klimat ABAB
- A. Hellströms Åkeri ABAB