Aktivt företag
M Gården AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Föremålet för bolagets verksamhet är att tillhandahålla familje- och jourhem och bedriva skyddat boende samt kunskapshöjande insatser till aktörer som möter hjälpsökande individer samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 september 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 88993 Övriga öppna sociala insatser för vuxna
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 2162
- Postnummer & ort
- 75002 UPPSALA
- Registrerat namn
- M Gården ABReg 2016-02-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
93,5 mkr
▼ 8,2 %Årets resultat
5,9 mkr
▼ 7,5 %Tillgångar
60,6 mkr
▲ 2,6 %Eget kapital
27,2 mkr
▲ 27,7 %Soliditet
53,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
59
Medelantal
Totala skulder
27,2 mkr
▼ 14,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 93 528 909 | 101 869 725 | 103 806 000 | 96 466 137 | 17 109 811 |
| Övriga externa kostnader | 20 001 125 | 19 541 796 | - | 15 316 479 | 2 661 660 |
| Personalkostnader | 41 878 674 | 38 247 937 | - | 21 685 243 | 4 439 725 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 31 513 270 | 43 789 426 | - | 59 372 234 | 10 008 426 |
| Resultat e. fin. poster | 32 127 559 | 44 640 820 | 54 325 000 | 59 370 638 | 10 008 426 |
| Resultat före skatt | 7 480 884 | 8 104 284 | - | 59 391 569 | 7 505 426 |
| Årets resultat | 5 900 551 | 6 381 919 | - | 47 169 070 | 5 958 476 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 972 429 | 1 532 697 | - | 26 419 697 | - |
| Omsättningstillgångar | 58 612 069 | 57 522 967 | - | 38 674 948 | 23 539 065 |
| Kassa & bank | - | - | - | 27 838 041 | 15 518 921 |
| Summa tillgångar | 60 584 498 | 59 055 664 | - | 65 094 645 | 23 539 065 |
| Eget kapital | 27 188 055 | 21 287 504 | - | 47 666 153 | 13 497 083 |
| Långfristiga skulder | 23 702 704 | 28 500 204 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 520 872 | 3 241 764 | - | 11 703 423 | 4 295 982 |
| Soliditet (%) | 53,0 % | 44,1 % | 35,6 % | 80,2 % | 76,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 103,8 mkr (2023) till 93,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 5,9 mkr, en nettomarginal på 6,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 53,0 % vid årets slut, ned från 80,2 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, övriga öppna sociala insatser för vuxna (SNI 88993). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
33,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−1,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
21,7 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,6 mkr
59 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB