Aktivt företag

M Larsson Projekt AB

AB Org.nr 5569522070
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom byggbranschen samt formgivning och produktion främst inom grafisk design och konst och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
5 december 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Bransch (SNI)
SNI 73111 Reklambyråverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Ellen Keys Gata 68
C/o
C/o Mattias Larsson
Postnummer & ort
12953 HÄGERSTEN
Registrerat namn
M Larsson Projekt ABReg 2014-01-11

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
122 tkr
▼ 59,4 %
Årets resultat
-287 tkr
▼ 461,0 %
Tillgångar
511 tkr
▼ 41,8 %
Eget kapital
488 tkr
▼ 37,0 %
Soliditet
95,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
343 tkr
▼ 59,9 %
Totala skulder
23 tkr
▼ 77,5 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 122 492 301 804 615 420 328 677 357 446
Övriga externa kostnader 112 013 118 267 142 433 135 445 134 178
Personalkostnader 296 982 373 749 64 120 −6 313 −12 020
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −286 503 −219 824 369 655 167 788 219 196
Resultat e. fin. poster −286 950 −221 154 368 781 167 779 219 157
Resultat före skatt −286 950 −51 154 368 781 167 779 219 157
Årets resultat −286 950 −51 154 291 148 132 220 173 716
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 0 29 612 57 104 84 604
Omsättningstillgångar 511 135 878 675 1 263 528 1 090 730 1 127 774
Kassa & bank 342 542 854 721 1 208 813 1 066 365 1 012 187
Summa tillgångar 511 135 878 675 1 293 140 1 147 834 1 212 378
Eget kapital 487 751 774 700 825 854 734 706 792 486
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 23 384 103 975 297 286 243 128 249 892
Soliditet (%) 95,4 % 88,2 % 74,3 % 75,8 % 76,5 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 615 tkr (2023) till 122 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 287 tkr, en nettomarginal på −234,3 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 95,4 % vid årets slut, upp från 75,8 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−233,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−234,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−59,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−23,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−58,8 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
122 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför M Larsson Projekt AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-11 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-16 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Hägersten

Andra registrerade bolag med säte i Hägersten.

Alla företag i Hägersten →