Aktivt företag

M&M BYGG I HOVÅS AB

AB Org.nr 5592472491
← Tillbaka

Översikt

Bolagets verksamhet skall vara köp och försäljning av larmsystem, kamerasystem, passersystem, elprodukter samt konsulttjänster och därmed likartade produkter samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer att vara kunskapsbas för flera starka tillverkare för försäkerhetslösningar och kommer att erbjuda konsulttjänster inom säkerhet och IT lösningar.

Registrerat
11 mars 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
43658 HOVÅS
Registrerat namn
M&M BYGG I HOVÅS ABReg 2020-03-11

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
1,9 mkr
▲ 14,6 %
Årets resultat
-3 tkr
▼ 125,4 %
Tillgångar
248 tkr
▼ 16,6 %
Eget kapital
155 tkr
▼ 2,1 %
Soliditet
63,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
142 tkr
▲ 80,8 %
Totala skulder
93 tkr
▼ 33,1 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 894 614 1 653 572 1 580 765 1 443 627 1 080 000
Övriga externa kostnader 413 385 356 972 203 055 202 149 -
Personalkostnader 706 650 712 372 742 530 602 664 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −3 410 17 750 26 344 130 619 -
Resultat e. fin. poster −3 323 16 497 20 339 122 389 48 000
Resultat före skatt −3 323 16 497 20 339 122 389 -
Årets resultat −3 323 13 078 16 170 97 194 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 39 303 13 392 113 856 132 000 -
Omsättningstillgångar 208 723 283 910 242 268 241 671 -
Kassa & bank 141 999 78 520 143 599 81 269 -
Summa tillgångar 248 026 297 302 356 124 373 671 -
Eget kapital 155 280 158 603 145 525 129 355 -
Långfristiga skulder - 0 49 733 94 296 -
Kortfristiga skulder 92 746 138 699 160 866 150 020 -
Soliditet (%) 63,0 % 53,0 % 41,0 % 35,0 % 33,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har ökat 6 år i rad, från 184 tkr (2020) till 1,9 mkr (2026).
  • Årets resultat blev en förlust på 3 tkr, en nettomarginal på −0,2 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 63,0 % vid årets slut, upp från 35,0 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+15,1 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
−2,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
947 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför M&M BYGG I HOVÅS AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-09-30)
Registrerad: 2026-10-12 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2025-11-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-01-12 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2023-11-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2022-11-11 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Hovås

Andra registrerade bolag med säte i Hovås.

Alla företag i Hovås →