M&M Carman Aktiebolag
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bensinstationsverksamhet med allhandel inklusive försäljning av hälsokost. Vidare ska bolaget bedriva Restaurang- och pubverksamhet, tillverka och försälja konsthantverk, äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 augusti 1984
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47300 Detaljhandel med drivmedel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Centralgatan 29
- Postnummer & ort
- 89792 TREHÖRNINGSJÖ
- Registrerat namn
- M&M Carman AktiebolagReg 1987-05-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 976 801 | 1 925 947 | 2 036 638 | 2 135 481 | 2 342 966 |
| Övriga externa kostnader | 210 806 | 209 448 | 204 840 | 260 563 | 294 061 |
| Personalkostnader | 347 939 | 243 171 | 432 376 | 551 583 | 544 451 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 299 821 | 364 898 | 201 842 | 132 305 | 227 886 |
| Resultat e. fin. poster | 300 064 | 365 431 | 202 149 | 132 226 | 227 876 |
| Resultat före skatt | 300 064 | 365 431 | 369 817 | 143 226 | 224 551 |
| Årets resultat | 237 309 | 289 638 | 291 649 | 112 749 | 176 764 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 132 172 | 160 210 | 198 204 | 233 344 | 268 484 |
| Omsättningstillgångar | 678 140 | 498 225 | 528 910 | 876 181 | 893 574 |
| Kassa & bank | 485 911 | 323 173 | 323 582 | 658 091 | 668 187 |
| Summa tillgångar | 810 312 | 658 435 | 727 114 | 1 109 525 | 1 162 058 |
| Eget kapital | 647 732 | 410 424 | 546 785 | 755 136 | 642 388 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | 0 | 100 000 |
| Kortfristiga skulder | 162 580 | 248 011 | 180 329 | 186 721 | 241 002 |
| Soliditet (%) | 80,0 % | 62,0 % | 75,0 % | 80,0 % | 67,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,6 % jämfört med 2024, till 2,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 237 tkr, en nettomarginal på 12,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 80,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 34 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Trehörningsjö
Andra registrerade bolag med säte i Trehörningsjö.
- Bilda Lätt 2377 ABAB
- Central Tre-sjö ABAB
- Chrillsy ABAB
- Kantsjö Skogstjänst AktiebolagAB
- Kloof Holding Sweden ABAB
- Kuczakovi Skog ABAB
- Marius Skog ABAB
- My Nordic Room Sweden ABAB