Aktivt företag
M&PM AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Bolaget ska utföra tjänster inom vård och omsorg, konsultationer inom el och vitvaror samt andra därmed förenliga verksamheter.
- Registrerat
- 2 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Trolldal Vithällen
- Postnummer & ort
- 64192 KATRINEHOLM
- Registrerat namn
- M&PM ABReg 2022-05-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▲ 4,0 %Årets resultat
43 tkr
▼ 60,8 %Tillgångar
447 tkr
▼ 10,5 %Eget kapital
135 tkr
▼ 29,6 %Soliditet
41,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
35 tkr
▼ 85,6 %Totala skulder
247 tkr
▲ 1,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 791 858 | 1 723 744 | 2 281 797 |
| Övriga externa kostnader | 278 425 | 114 776 | 157 563 |
| Personalkostnader | 1 454 865 | 1 414 089 | 2 032 574 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 54 666 | 183 796 | 91 660 |
| Resultat e. fin. poster | 54 661 | 183 796 | 91 668 |
| Resultat före skatt | 54 661 | 138 796 | 71 668 |
| Årets resultat | 43 138 | 110 097 | 56 907 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 446 700 | 498 969 | 307 127 |
| Kassa & bank | 34 514 | 240 194 | 75 878 |
| Summa tillgångar | 446 700 | 498 969 | 307 127 |
| Eget kapital | 135 142 | 192 004 | 81 907 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 246 558 | 241 965 | 205 220 |
| Soliditet (%) | 41,8 % | 48,8 % | 31,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 4,0 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 43 tkr, en nettomarginal på 2,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 41,8 % vid årets slut, upp från 31,8 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
31,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-13
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Katrineholm
Andra registrerade bolag med säte i Katrineholm.
- 3DKraft Sverige ABAB
- 3U Sweden ABAB
- 59North Wheels ABAB
- A Forss Konsult ABAB
- A M Söderstierna Åkeri AktiebolagAB
- A-Staffing Sweden ABAB
- A-System ABAB
- A. Hellströms Åkeri ABAB