Aktivt företag
M. Sjöberg AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-03
Bolaget ska bedriva artistisk verksamhet såsom egen koreograferad dans, cirkuskonst, akrobatik, gymnastik och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90130 Annat konstnärligt skapande
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Karlavagnsgränd 28
- C/o
- C/o Mathilda Sjöberg
- Postnummer & ort
- 17566 JÄRFÄLLA
- Registrerat namn
- M. Sjöberg ABReg 2022-02-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
50 tkr
▼ 90,6 %Årets resultat
2 tkr
▼ 92,8 %Tillgångar
300 tkr
▼ 44,9 %Eget kapital
198 tkr
▼ 33,2 %Soliditet
92,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
68 tkr
▼ 84,5 %Totala skulder
776 kr
▼ 97,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 49 829 | 530 241 | 971 193 | 1 218 297 |
| Övriga externa kostnader | 38 768 | 52 422 | 107 044 | 36 270 |
| Personalkostnader | 118 275 | 443 544 | 614 684 | 334 361 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −107 214 | 34 275 | 210 475 | 841 970 |
| Resultat e. fin. poster | −106 864 | 32 175 | 211 298 | 841 729 |
| Resultat före skatt | 3 136 | 32 175 | 211 298 | 630 379 |
| Årets resultat | 1 721 | 23 975 | 167 109 | 499 765 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 299 696 | 543 707 | 822 120 | 870 754 |
| Kassa & bank | 67 787 | 436 930 | 701 745 | 831 004 |
| Summa tillgångar | 299 696 | 543 707 | 822 120 | 870 754 |
| Eget kapital | 197 569 | 295 848 | 451 873 | 524 765 |
| Långfristiga skulder | 23 | 23 | 1 695 | 1 327 |
| Kortfristiga skulder | 753 | 36 485 | 157 201 | 133 312 |
| Soliditet (%) | 92,8 % | 85,3 % | 75,4 % | 79,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 971 tkr (2023) till 50 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 92,8 % vid årets slut, upp från 79,5 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 19 % av bolagen med samma huvudbransch, annat konstnärligt skapande (SNI 90130). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−90,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−77,3 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,9 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Järfälla
Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.
- +46 Bygg & Håltagning ABAB
- 08 Mark och Bygg ABAB
- 08 Sweden ABAB
- 1 Bygg Sverige ABAB
- 100% Tak ABAB
- 1978 of Sweden ABAB
- 1sign ABAB
- 2.0 Betong ABAB