Aktivt företag

M4N AB

AB Org.nr 5569820615
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet är att äga, förvalta och utveckla fastigheter, försäljning av administrativa tjänster, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
8 september 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Bransch (SNI)
SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Ljungahusvägen 130-0
C/o
C/o HIREQ AB
Postnummer & ort
27195 YSTAD
Registrerat namn
M4N ABReg 2021-03-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
100 tkr
▼ 58,3 %
Årets resultat
400 tkr
▲ 1114,3 %
Tillgångar
573 tkr
▼ 84,0 %
Eget kapital
469 tkr
▲ 113,7 %
Soliditet
82,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
563 tkr
▲ 240,3 %
Totala skulder
104 tkr
▼ 96,9 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 100 000 240 000 249 995 180 000 206 000
Övriga externa kostnader 64 330 47 971 57 770 - -
Personalkostnader 1 000 0 200 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 537 509 159 377 167 729 - -
Resultat e. fin. poster 503 464 41 453 43 852 23 000 58 000
Resultat före skatt 503 464 41 453 43 852 - -
Årets resultat 399 698 32 917 34 945 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 3 427 561 3 460 213 - -
Omsättningstillgångar 573 432 165 314 172 747 - -
Kassa & bank 562 546 165 314 172 747 - -
Summa tillgångar 573 432 3 592 875 3 632 960 - -
Eget kapital 469 275 219 577 186 660 - -
Långfristiga skulder 0 3 293 301 3 343 439 - -
Kortfristiga skulder 104 157 79 997 102 861 - -
Soliditet (%) 82,0 % 6,0 % 5,0 % 4,0 % 4,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 250 tkr (2023) till 100 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 400 tkr, en nettomarginal på 399,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 82,0 % vid årets slut, upp från 4,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,5 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 8 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
537,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
399,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−58,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−16,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
85,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför M4N AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-06 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-17 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Ystad

Andra registrerade bolag med säte i Ystad.

Alla företag i Ystad →