Aktivt företag
Machine Books AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva författarskap, journalistik, som skribent, manusförfattande, föreläsningar, filmatisering av litterära verk samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Aspö Lilla Östergården 1
- Postnummer & ort
- 64593 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Machine Books ABReg 2021-07-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
688 tkr
▲ 14,9 %Årets resultat
155 tkr
▲ 194,9 %Tillgångar
607 tkr
▼ 20,5 %Eget kapital
582 tkr
▼ 14,1 %Soliditet
96,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
460 tkr
▼ 29,2 %Totala skulder
24 tkr
▼ 71,7 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 688 447 | 598 975 | 1 288 664 | 734 000 | 734 000 |
| Övriga externa kostnader | 193 321 | 221 479 | 147 143 | - | - |
| Personalkostnader | 285 590 | 495 979 | 338 302 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 153 359 | −162 919 | 775 447 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 155 006 | −163 121 | 775 491 | 317 000 | 317 000 |
| Resultat före skatt | 155 006 | −163 121 | 775 491 | - | - |
| Årets resultat | 154 751 | −163 121 | 615 751 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 606 614 | 763 259 | 1 240 720 | - | - |
| Kassa & bank | 460 212 | 649 798 | 1 197 440 | - | - |
| Summa tillgångar | 606 614 | 763 259 | 1 240 720 | - | - |
| Eget kapital | 582 332 | 677 581 | 1 090 702 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 24 282 | 85 678 | 150 018 | - | - |
| Soliditet (%) | 96,0 % | 88,8 % | 87,9 % | 88,2 % | 88,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 14,9 % jämfört med 2025, till 688 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 155 tkr, en nettomarginal på 22,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 96,0 % vid årets slut, upp från 88,2 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,9 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−26,9 % per år
2024 till 2026
Avkastning på eget kapital
26,6 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
688 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-09-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-10-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-09-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-09-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-09-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB