Aktivt företag
Mads Hendeliowitz AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Bolaget ska bedriva dressyr, uthyrning och annan hästverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 februari 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46230 Partihandel med levande djur
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Segersta Gårds väg 11
- Postnummer & ort
- 74693 BÅLSTA
- Registrerat namn
- Mads Hendeliowitz ABReg 2015-07-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,2 mkr
▲ 15,8 %Årets resultat
-706 tkr
▼ 55,7 %Tillgångar
769 tkr
▼ 33,4 %Eget kapital
26 tkr
▼ 94,9 %Soliditet
3,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
166 tkr
▼ 4,8 %Totala skulder
700 tkr
▲ 6,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 164 119 | 2 732 010 | 2 749 226 | 4 263 057 | 3 897 183 |
| Övriga externa kostnader | 363 088 | 194 110 | 599 389 | 522 515 | 211 897 |
| Personalkostnader | 1 381 114 | 951 602 | 1 136 568 | 1 343 190 | 1 268 433 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −703 870 | −451 589 | −269 177 | 129 810 | 453 978 |
| Resultat e. fin. poster | −705 644 | −453 079 | −271 870 | 129 197 | 453 443 |
| Resultat före skatt | −705 644 | −453 079 | −271 870 | 129 197 | 453 443 |
| Årets resultat | −705 644 | −453 079 | −271 870 | 129 197 | 453 443 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 205 702 | 519 469 | 690 262 | 828 642 | 497 922 |
| Omsättningstillgångar | 563 094 | 635 370 | 844 522 | 873 139 | 1 440 677 |
| Kassa & bank | 166 416 | 174 774 | 377 059 | 270 023 | 990 930 |
| Summa tillgångar | 768 796 | 1 154 839 | 1 534 784 | 1 701 781 | 1 938 599 |
| Eget kapital | 25 536 | 496 180 | 949 259 | 1 221 129 | 1 091 932 |
| Långfristiga skulder | 0 | 284 791 | 285 216 | 245 849 | 285 091 |
| Kortfristiga skulder | 699 769 | 373 868 | 300 309 | 234 803 | 561 576 |
| Soliditet (%) | 3,3 % | 43,0 % | 61,8 % | 71,8 % | 56,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 15,8 % jämfört med 2023, till 3,2 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 706 tkr, en nettomarginal på −22,3 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 3,3 % vid årets slut, ned från 71,8 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,80).
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med levande djur (SNI 46230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−22,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−22,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−5,1 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
633 tkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-08
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bålsta
Andra registrerade bolag med säte i Bålsta.
- 08 Lyft ABAB
- 2-Con Rental ABAB
- 2-Con Sverige ABAB
- 28 Symbols ABAB
- 33ans Allservice ABAB
- 3A & jag ABAB
- 3D Fotteknik Sverige ABAB
- 3E Revisor i Bålsta ABAB