Aktivt företag

MaFi Redovisning AB

AB Org.nr 5569501777
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet är tillhandahållande av tjänster inom bokföring, bokslut, deklaration samt ekonomisk konsultation, handel och förvaltning med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
25 november 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Norra Vägen 34
Postnummer & ort
30232 HALMSTAD
Registrerat namn
MaFi Redovisning ABReg 2013-11-25

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
1,1 mkr
▼ 1,6 %
Årets resultat
49 tkr
▼ 30,6 %
Tillgångar
362 tkr
▼ 16,2 %
Eget kapital
177 tkr
▼ 12,9 %
Soliditet
72,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
99 tkr
▼ 42,2 %
Totala skulder
78 tkr
▲ 8,9 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 129 220 1 147 539 1 030 329 1 021 902 991 643
Övriga externa kostnader 314 565 273 929 - - 254 175
Personalkostnader 789 701 788 827 - - 680 585
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 14 176 84 783 - - 63 610
Resultat e. fin. poster 14 891 85 833 53 828 163 879 63 367
Resultat före skatt 64 891 92 833 - - 77 367
Årets resultat 48 850 70 433 - - 56 815
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 361 683 431 447 - - 380 615
Kassa & bank 99 034 171 393 - - 202 274
Summa tillgångar 361 683 431 447 - - 380 615
Eget kapital 176 678 202 828 - - 144 312
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 78 005 71 619 - - 99 303
Soliditet (%) 72,0 % 76,0 % 69,0 % 75,0 % 67,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen minskade med 1,6 % jämfört med 2025, till 1,1 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 49 tkr, en nettomarginal på 4,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 72,0 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,6 gånger om.
Rörelsemarginal
1,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−1,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+3,3 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
27,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,64
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför MaFi Redovisning AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-09-24 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-11-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-10-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-09-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-09-14 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-09-14 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-08-31)
Registrerad: 2019-09-16 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Halmstad

Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.

Alla företag i Halmstad →