Aktivt företag
Magident AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Aktiebolaget ska bedriva tandläkareverksamhet, konsultverksamhet, utbildningsverksamhet
- Registrerat
- 25 januari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86230 Tandläkarverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sjödalstorget 13
- Postnummer & ort
- 14147 HUDDINGE
- Registrerat namn
- Magident ABReg 2018-01-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
14,0 mkr
▲ 21,0 %Årets resultat
250 tkr
▲ 1436,1 %Tillgångar
3,7 mkr
▲ 20,2 %Eget kapital
108 tkr
▼ 78,1 %Soliditet
2,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▼ 2,3 %Totala skulder
3,6 mkr
▲ 39,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 971 309 | 11 542 067 | 3 726 285 | 549 996 | 467 775 |
| Övriga externa kostnader | 4 628 640 | 2 141 367 | 438 903 | 462 849 | 457 326 |
| Personalkostnader | 4 929 486 | 6 122 506 | 1 894 704 | 0 | 12 374 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 576 799 | −158 347 | 603 227 | 44 528 | −19 721 |
| Resultat e. fin. poster | 539 910 | −201 931 | 574 472 | 17 737 | −1 259 599 |
| Resultat före skatt | 339 910 | −1 931 | 574 472 | 17 737 | −1 171 599 |
| Årets resultat | 250 412 | −18 742 | 451 021 | 4 727 | −1 171 599 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 134 811 | 65 573 | 104 629 | 147 745 | 148 331 |
| Omsättningstillgångar | 2 539 716 | 2 991 007 | 1 621 107 | 812 178 | 840 012 |
| Kassa & bank | 1 327 465 | 1 359 319 | 1 115 362 | 562 748 | 691 114 |
| Summa tillgångar | 3 674 527 | 3 056 580 | 1 725 736 | 959 923 | 988 343 |
| Eget kapital | 107 806 | 492 008 | 510 750 | 59 729 | 55 002 |
| Långfristiga skulder | 1 658 909 | 816 209 | 817 416 | 855 886 | 837 134 |
| Kortfristiga skulder | 1 907 812 | 1 748 363 | 397 570 | 44 308 | 96 207 |
| Soliditet (%) | 2,9 % | 16,1 % | 6,0 % | 6,0 % | 6,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 468 tkr (2021) till 14,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 250 tkr, en nettomarginal på 1,8 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 2,9 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, tandläkarverksamhet (SNI 86230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+21,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+133,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
232,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
13 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-04-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 0to99 Development Sweden ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB