Aktivt företag
Magnus Hagelin Bygg AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Företaget ska bedriva byggverksamhet, t.ex om-till byggnader, renoveringar.
- Registrerat
- 15 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brännströmsvägen 17
- C/o
- c/o Hagelin
- Postnummer & ort
- 76175 NORRTÄLJE
- Registrerat namn
- Magnus Hagelin Bygg ABReg 2013-10-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
662 tkr
▲ 47,3 %Årets resultat
18 tkr
▼ 49,3 %Tillgångar
524 tkr
▲ 14,1 %Eget kapital
358 tkr
▲ 5,3 %Soliditet
78,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
124 tkr
▼ 62,9 %Totala skulder
98 tkr
▲ 91,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 661 821 | 449 428 | 868 268 | 1 025 637 | 1 423 570 |
| Övriga externa kostnader | 192 347 | 237 104 | 193 034 | 221 473 | 221 543 |
| Personalkostnader | 183 495 | 105 534 | 191 279 | 205 964 | 493 363 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 27 561 | 45 899 | 269 618 | 120 356 | 199 107 |
| Resultat e. fin. poster | 23 912 | 46 065 | 268 984 | 120 158 | 197 746 |
| Resultat före skatt | 23 912 | 46 065 | 200 984 | 120 158 | 197 746 |
| Årets resultat | 17 984 | 35 500 | 158 775 | 94 635 | 156 293 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 222 989 | 15 145 | 29 125 | 43 105 | 54 485 |
| Omsättningstillgångar | 300 533 | 443 539 | 434 834 | 407 688 | 475 750 |
| Kassa & bank | 124 358 | 335 146 | 380 870 | 265 058 | 295 578 |
| Summa tillgångar | 523 522 | 458 684 | 463 959 | 450 793 | 530 235 |
| Eget kapital | 357 547 | 339 563 | 304 063 | 145 288 | 263 653 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 97 975 | 51 121 | 91 896 | 305 505 | 266 582 |
| Soliditet (%) | 78,6 % | 85,8 % | 77,0 % | 32,0 % | 50,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 47,3 % jämfört med 2024, till 662 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 18 tkr, en nettomarginal på 2,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 78,6 % vid årets slut, upp från 32,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+47,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−17,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,07
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrtälje
Andra registrerade bolag med säte i Norrtälje.
- 08 Stockholm Holding ABAB
- 10/24 Revision ABAB
- 16bit ABAB
- 1PayRoll ABAB
- 24h Marketing ABAB
- 2L Norrtälje ABAB
- 381 Entreprenad ABAB
- 4 Work Yrkeskläder Norrtälje ABAB