Aktivt företag

Magnus Persson Måleri AB

AB Org.nr 5590795125
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva måleri och byggnadsrörelse och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
10 oktober 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43341 Måleriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Lilla Strandgatan 5A
C/o
Magnus Persson Måleri AB
Postnummer & ort
26129 LANDSKRONA
Registrerat namn
Magnus Persson Måleri ABReg 2016-10-10

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,3 mkr
▲ 14,0 %
Årets resultat
97 tkr
▼ 15,2 %
Tillgångar
524 tkr
▲ 12,5 %
Eget kapital
364 tkr
▼ 0,7 %
Soliditet
69,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
415 tkr
▲ 14,5 %
Totala skulder
160 tkr
▲ 61,1 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 330 534 1 167 154 1 261 000 973 000
Övriga externa kostnader 229 112 159 123 - -
Personalkostnader 712 493 626 694 - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 122 515 145 617 - -
Resultat e. fin. poster 122 668 145 817 219 000 −16 000
Resultat före skatt 122 668 145 817 - -
Årets resultat 97 431 114 905 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - -
Omsättningstillgångar 524 440 466 135 - -
Kassa & bank 415 034 362 351 - -
Summa tillgångar 524 440 466 135 - -
Eget kapital 363 961 366 529 - -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 160 479 99 606 - -
Soliditet (%) 69,4 % 78,6 % 81,0 % 63,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 14,0 % jämfört med 2024, till 1,3 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 97 tkr, en nettomarginal på 7,3 %.
  • Soliditeten var 69,4 % vid årets slut, upp från 63,3 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+11,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Magnus Persson Måleri AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

1 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-06 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Landskrona

Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.

Alla företag i Landskrona →