Aktivt företag
MaGuNo Förvaltning AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 januari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kabelgatan 13
- Postnummer & ort
- 43437 KUNGSBACKA
- Registrerat namn
- MaGuNo Förvaltning ABReg 2019-01-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
826 tkr
▲ 6,1 %Årets resultat
-444 tkr
▼ 116,4 %Tillgångar
28,3 mkr
▼ 1,4 %Eget kapital
9,2 mkr
▼ 4,6 %Soliditet
32,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
127 tkr
▼ 45,0 %Totala skulder
19,1 mkr
▲ 0,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 825 680 | 778 496 | 737 169 | 686 102 | 659 186 |
| Övriga externa kostnader | 438 274 | 344 747 | 218 537 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 51 104 | 97 447 | 187 633 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −738 611 | 2 247 954 | −662 876 | 1 639 812 | −495 606 |
| Resultat före skatt | −444 105 | 2 757 585 | −311 520 | - | - |
| Årets resultat | −444 105 | 2 707 655 | −311 520 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 28 076 089 | 28 412 391 | 28 748 693 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 190 591 | 261 852 | 69 042 | - | - |
| Kassa & bank | 127 093 | 230 964 | 56 274 | - | - |
| Summa tillgångar | 28 266 680 | 28 674 243 | 28 817 735 | - | - |
| Eget kapital | 9 170 138 | 9 614 243 | 6 906 588 | - | - |
| Långfristiga skulder | 14 550 000 | 15 750 000 | 16 950 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 546 542 | 3 310 000 | 4 961 147 | - | - |
| Soliditet (%) | 32,4 % | 33,5 % | 24,0 % | 24,5 % | 18,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 645 tkr (2020) till 826 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 444 tkr, en nettomarginal på −53,8 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 32,4 % vid årets slut, upp från 24,5 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,04).
- Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−53,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−4,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kungsbacka
Andra registrerade bolag med säte i Kungsbacka.
- 1178 Förvaltning och Redovisning ABAB
- 2 Matilda & Jonny Städ & Hemservice ABAB
- 2D Technology ABAB
- 2Lift ABAB
- 2X-Communication ABAB
- 36 Group ABAB
- 365 Design & Marketing HandelsbolagHB
- 3P Functional Kinetics ABAB