Aktivt företag
MAHVO AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Föremålet för bolagets verksamhet är produktion av film, video och TV-program samt utbildning av undervattensfotografer och underhåll av utrustning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 april 1990
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59120 Efterproduktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- oxundavägen 92
- C/o
- c/o Liam Vasques Osorio
- Postnummer & ort
- 19444 UPPLANDS VÄSBY
- Registrerat namn
- MAHVO ABReg 2012-02-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,6 mkr
▼ 27,3 %Årets resultat
95 tkr
▲ 347,9 %Tillgångar
312 tkr
▼ 49,7 %Eget kapital
217 tkr
▼ 13,9 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
308 tkr
▼ 16,2 %Totala skulder
94 tkr
▼ 74,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 633 324 | 2 245 862 | 2 390 791 | 2 174 866 | 2 285 291 |
| Övriga externa kostnader | 557 409 | 875 447 | 939 013 | 830 373 | 716 851 |
| Personalkostnader | 995 585 | 1 314 832 | 1 202 538 | 1 328 001 | 1 196 426 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 153 459 | −182 582 | 62 450 | −46 234 | 57 276 |
| Resultat e. fin. poster | 130 286 | −188 332 | 66 044 | −46 518 | 56 730 |
| Resultat före skatt | 130 286 | −38 332 | 66 044 | 8 482 | 56 730 |
| Årets resultat | 95 030 | −38 332 | 48 732 | 259 | 40 456 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 987 | 73 399 | 71 616 | 97 183 | 40 772 |
| Omsättningstillgångar | 307 690 | 546 175 | 774 598 | 653 646 | 842 327 |
| Kassa & bank | 307 690 | 367 354 | 385 273 | 492 638 | 592 838 |
| Summa tillgångar | 311 677 | 619 574 | 846 214 | 750 829 | 883 099 |
| Eget kapital | 217 375 | 252 345 | 290 677 | 241 945 | 241 686 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 94 302 | 367 229 | 405 537 | 358 884 | 436 413 |
| Soliditet (%) | - | 40,0 % | 49,0 % | 48,0 % | 48,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,4 mkr (2023) till 1,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 95 tkr, en nettomarginal på 5,8 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, efterproduktion av film, video och tv-program (SNI 59120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−27,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−8,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
43,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
817 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-17
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Upplands Väsby
Andra registrerade bolag med säte i Upplands Väsby.
- 08 Gruppen 2.0 ABAB
- 08 Undertak ABAB
- 08FS ABAB
- 1 2 3 måleri ABAB
- 100% Hemkomfort Sverige ABAB
- 157Solutions ABAB
- 1Tribe ABAB
- 2 Owners ABAB