Aktivt företag
Maik Peters Tandteknik AB
Översikt
Bolaget skall bedriver föreläsningar samt äga och förvalta värdepapper i noterade och onoterade bolag och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 maj 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 17839 EKERÖ
- Registrerat namn
- Maik Peters Tandteknik ABReg 2018-07-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
50 tkr
▲ 64,8 %Årets resultat
6 tkr
▼ 99,4 %Tillgångar
2,8 mkr
▼ 68,3 %Eget kapital
2,6 mkr
▲ 0,2 %Soliditet
91,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
346 tkr
▼ 0,5 %Totala skulder
263 tkr
▼ 95,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 49 510 | 30 043 | 30 000 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 43 384 | 29 062 | 21 455 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 6 126 | 981 | 8 545 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 6 180 | 989 376 | 8 584 | −23 000 | 1 504 000 |
| Resultat före skatt | 6 180 | 989 376 | 8 584 | - | - |
| Årets resultat | 6 180 | 989 376 | 8 584 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 495 784 | 8 630 259 | 1 803 921 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 351 921 | 347 668 | 47 053 | - | - |
| Kassa & bank | 345 753 | 347 658 | 45 432 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 847 705 | 8 977 927 | 1 850 974 | - | - |
| Eget kapital | 2 584 303 | 2 578 123 | 1 588 747 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 263 402 | 6 399 804 | 262 227 | - | - |
| Soliditet (%) | 91,0 % | 29,0 % | 86,0 % | 86,0 % | 99,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Årets resultat blev en vinst på 6 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 91,0 % vid årets slut, upp från 86,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 14 % av bolagen med samma huvudbransch, personalutbildning (SNI 85594). Se de största bolagen i branschen
Avkastning på eget kapital
0,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,34
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-09-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-12-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-11-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ekerö
Andra registrerade bolag med säte i Ekerö.
- 1977 ABAB
- 19sjuttifem Konsult ABAB
- 20nollsju ABAB
- 32 Holding AktiebolagAB
- 360 Projekt Holding ABAB
- 3R K Rask ABAB
- 3T Consulting ABAB
- 4reconciliation ABAB