MAJTI Holding AB
Översikt
Bolagets verksamhet ska bestå av att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt att, direkt eller indirekt, bedriva entreprenad- och serviceverksamhet, samt konsultverksamhet inom byggbranschen, bedriva fastighetsrörelse, bedriva annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska därtill samordna de verksamheter som bedrivs av bolagets dotterbolag, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 mars 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 13431 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- MAJTI Holding ABReg 2019-03-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 45 800 | 469 612 | 34 600 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −45 800 | −469 612 | −34 600 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 16 700 | −469 612 | 40 400 | −39 000 | 334 000 |
| Resultat före skatt | 16 700 | −469 612 | 40 400 | - | - |
| Årets resultat | 16 700 | −469 612 | 40 400 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 657 850 | 632 850 | 25 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 421 436 | 425 980 | 1 502 192 | - | - |
| Kassa & bank | 74 286 | 78 830 | 117 192 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 079 286 | 1 058 830 | 1 527 192 | - | - |
| Eget kapital | 619 312 | 602 612 | 1 072 224 | - | - |
| Långfristiga skulder | 299 762 | 297 506 | 297 506 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 160 212 | 158 712 | 157 462 | - | - |
| Soliditet (%) | 57,0 % | 57,0 % | 70,0 % | 73,0 % | 99,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en vinst på 17 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 57,0 % vid årets slut, ned från 73,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2gether Produktions ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB