Aktivt företag
Mäkinen's Svets AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Bolaget skall utföra svetsarbeten hos kunder samt legotillverkning i verkstad, utföra rivningsarbeten.
- Registrerat
- 1 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43229 Övriga VVS-arbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 25530 Metallegoarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43110 Rivning av hus och byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kavallerigatan 24
- C/o
- c/o Kavallerigatan 24
- Postnummer & ort
- 19475 UPPLANDS VÄSBY
- Registrerat namn
- WELDFLOW VVS ABReg 2025-11-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
428 tkr
▼ 78,8 %Årets resultat
-164 tkr
▼ 175,0 %Tillgångar
287 tkr
▼ 51,9 %Eget kapital
258 tkr
▼ 45,3 %Soliditet
89,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
197 tkr
▲ 0,9 %Totala skulder
30 tkr
▼ 76,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 428 451 | 2 019 793 | 2 871 808 | 2 677 064 |
| Övriga externa kostnader | 112 206 | 406 699 | 521 385 | 586 153 |
| Personalkostnader | 434 715 | 1 224 698 | 1 861 513 | 1 490 376 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −165 827 | 282 415 | 371 503 | 317 768 |
| Resultat e. fin. poster | −163 681 | 275 454 | 367 587 | 317 348 |
| Resultat före skatt | −163 681 | 275 454 | 367 587 | 317 348 |
| Årets resultat | −163 681 | 218 314 | 291 219 | 246 754 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 75 200 | 120 280 | 108 560 | 105 280 |
| Omsättningstillgångar | 212 017 | 476 589 | 640 132 | 430 309 |
| Kassa & bank | 196 769 | 195 061 | 293 807 | 209 427 |
| Summa tillgångar | 287 217 | 596 869 | 748 692 | 535 589 |
| Eget kapital | 257 606 | 471 287 | 362 973 | 271 754 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 37 495 | - |
| Kortfristiga skulder | 29 611 | 125 582 | 348 224 | 263 835 |
| Soliditet (%) | 89,7 % | 79,0 % | 48,5 % | 50,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,9 mkr (2022) till 428 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 164 tkr, en nettomarginal på −38,2 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 89,7 % vid årets slut, upp från 50,7 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, övriga vvs-arbeten (SNI 43229). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−38,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−38,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−78,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−61,4 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
−63,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,16
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
428 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Upplands Väsby
Andra registrerade bolag med säte i Upplands Väsby.
- 08 Gruppen 2.0 ABAB
- 08 Undertak ABAB
- 08FS ABAB
- 1 2 3 måleri ABAB
- 100% Hemkomfort Sverige ABAB
- 157Solutions ABAB
- 1Tribe ABAB
- 2 Owners ABAB