Aktivt företag
Målabromma Fasad, Fönster och Tak AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Företaget ska utföra renoveringar och allservice på allmänna och privat fastigheter.
- Registrerat
- 25 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Saldovägen 4
- Postnummer & ort
- 17562 JÄRFÄLLA
- Registrerat namn
- Målabromma Fasad, Fönster och Tak ABReg 2021-10-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
28,2 mkr
▲ 30,9 %Årets resultat
142 tkr
▲ 1884,8 %Tillgångar
4,2 mkr
▲ 32,8 %Eget kapital
434 tkr
▲ 48,7 %Soliditet
10,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
606 tkr
▲ 41,2 %Totala skulder
3,7 mkr
▲ 31,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 28 227 190 | 21 566 432 | 22 813 171 | 1 755 290 | 1 755 290 |
| Övriga externa kostnader | 4 007 000 | 3 620 075 | 2 218 632 | 145 162 | 145 162 |
| Personalkostnader | 2 195 386 | 1 693 637 | 4 872 010 | 1 047 956 | 1 047 956 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 258 991 | 36 653 | 1 541 093 | 56 290 | 56 290 |
| Resultat e. fin. poster | 226 834 | 19 681 | 1 536 438 | 55 590 | 55 590 |
| Resultat före skatt | 226 834 | 19 681 | 1 536 438 | 55 590 | 55 590 |
| Årets resultat | 142 034 | 7 156 | 1 215 343 | 44 083 | 44 083 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 85 089 | 179 430 | 325 753 | 466 124 | 466 124 |
| Omsättningstillgångar | 4 095 247 | 2 968 623 | 2 954 123 | 642 462 | 642 462 |
| Kassa & bank | 605 539 | 428 757 | 243 105 | 337 874 | 337 874 |
| Summa tillgångar | 4 180 336 | 3 148 053 | 3 279 876 | 1 108 586 | 1 108 586 |
| Eget kapital | 433 616 | 291 582 | 1 284 426 | 69 083 | 69 083 |
| Långfristiga skulder | 43 619 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 703 101 | 2 856 471 | 1 995 450 | 1 039 503 | 1 039 503 |
| Soliditet (%) | 10,0 % | 9,0 % | 39,0 % | 6,0 % | 6,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 30,9 % jämfört med 2024, till 28,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 142 tkr, en nettomarginal på 0,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 10,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+30,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+11,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
32,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
14,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Målabromma Fasad, Fönster och Tak AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Järfälla
Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.
- +46 Bygg & Håltagning ABAB
- 08 Mark och Bygg ABAB
- 08 Sweden ABAB
- 1 Bygg Sverige ABAB
- 100% Tak ABAB
- 1978 of Sweden ABAB
- 1sign ABAB
- 2.0 Betong ABAB