Aktivt företag
Mälarbetong AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva internetmarknadsföring, fastighetsförvaltning, samt bygg och sanering och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Litslena Sneby 25
- C/o
- Holländer
- Postnummer & ort
- 74596 ENKÖPING
- Registrerat namn
- Mälarbetong ABReg 2020-03-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
867 tkr
▲ 93,8 %Årets resultat
-171 tkr
▼ 219,5 %Tillgångar
224 tkr
▼ 16,6 %Eget kapital
68 tkr
▼ 71,6 %Soliditet
30,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
202 tkr
▼ 12,9 %Totala skulder
156 tkr
▲ 433,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 867 011 | 447 306 | 531 000 | 541 000 | 710 438 |
| Övriga externa kostnader | 132 859 | 97 344 | - | - | 75 127 |
| Personalkostnader | 378 834 | 147 834 | - | - | 211 394 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −169 680 | 168 125 | - | - | 62 307 |
| Resultat e. fin. poster | −171 396 | 168 380 | −50 000 | 4 000 | 55 300 |
| Resultat före skatt | −171 396 | 168 380 | - | - | 55 300 |
| Årets resultat | −171 396 | 143 440 | - | - | 42 461 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 21 667 | 34 667 | - | - | 161 515 |
| Omsättningstillgångar | 202 301 | 233 933 | - | - | 113 085 |
| Kassa & bank | 202 301 | 232 374 | - | - | 29 908 |
| Summa tillgångar | 223 968 | 268 600 | - | - | 274 600 |
| Eget kapital | 67 974 | 239 370 | - | - | 143 259 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 0 |
| Kortfristiga skulder | 155 994 | 29 230 | - | - | 131 341 |
| Soliditet (%) | 30,0 % | 89,0 % | 78,0 % | 67,0 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 93,8 % jämfört med 2024, till 867 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 171 tkr, en nettomarginal på −19,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 30,0 % vid årets slut, ned från 67,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 28 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−19,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−19,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+93,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,1 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
867 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Enköping
Andra registrerade bolag med säte i Enköping.
- 10ans byggtjänst ABAB
- 12Konsult ABAB
- 2 Transform ABAB
- 24karat Taxi ABAB
- 2geeks handelsbolagHB
- 36th Gym ABAB
- 3D Solution CM ABAB
- 4 Elements Dance Productions HandelsbolagHB