Aktivt företag
Maleni AB
Översikt
Aktiebolaget ska sälja konsulttjänster inom administrativa göromål och även sälja tjänster inom kroppsterapi.
- Registrerat
- 29 mars 1984
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Esarpsvägen 427
- Postnummer & ort
- 24591 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Maleni ABReg 2011-10-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
145 tkr
▲ 11,2 %Årets resultat
40 tkr
▲ 1658,0 %Tillgångar
36 tkr
▼ 30,2 %Eget kapital
3 tkr
▲ 107,3 %Soliditet
8,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Totala skulder
33 tkr
▼ 62,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 145 398 | 130 785 | 102 106 | 197 850 | 209 675 |
| Övriga externa kostnader | 79 522 | 100 989 | - | - | - |
| Personalkostnader | 8 579 | 12 865 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 46 733 | 14 733 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 39 836 | 7 833 | −110 613 | 19 157 | 1 179 |
| Resultat före skatt | 39 836 | 7 833 | - | - | - |
| Årets resultat | 39 836 | 2 266 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 35 536 | 50 910 | - | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 35 536 | 50 910 | - | - | - |
| Eget kapital | 2 701 | −37 135 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 22 835 | 66 001 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 000 | 22 044 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 8,0 % | -115,0 % | -72,0 % | 71,0 % | 32,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 102 tkr (2022) till 145 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 40 tkr, en nettomarginal på 27,4 %.
- Soliditeten var 8,0 % vid årets slut, ned från 71,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 9 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
32,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
27,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−8,7 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
3,55
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
145 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-02-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB