Aktivt företag

Måleritjänst YstadÖsterlen AB

AB Org.nr 5592923857
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva måleriverksamhet, handel med måleri- och färgprodukter och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
18 december 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43341 Måleriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Christian IV:s väg 1
Postnummer & ort
27153 YSTAD
Registrerat namn
Måleritjänst YstadÖsterlen ABReg 2021-04-27

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
2,7 mkr
▲ 14,2 %
Årets resultat
285 tkr
▲ 60,5 %
Tillgångar
964 tkr
▲ 8,2 %
Eget kapital
687 tkr
▲ 14,1 %
Soliditet
80,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
775 tkr
▲ 11,0 %
Totala skulder
163 tkr
▼ 6,3 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 678 061 2 345 520 2 166 913 2 348 000 1 323 000
Övriga externa kostnader 181 509 233 874 186 860 - -
Personalkostnader 1 611 290 1 597 760 1 423 460 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 357 337 214 253 292 686 - -
Resultat e. fin. poster 358 456 218 907 291 349 383 000 460 000
Resultat före skatt 359 226 224 401 296 890 - -
Årets resultat 284 757 177 413 235 076 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 19 014 39 014 59 014 - -
Omsättningstillgångar 945 004 852 051 877 397 - -
Kassa & bank 774 828 698 251 729 921 - -
Summa tillgångar 964 018 891 065 936 411 - -
Eget kapital 686 618 601 861 624 448 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 163 386 174 420 191 685 - -
Soliditet (%) 80,6 % 77,8 % 76,9 % 60,7 % 50,5 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,2 mkr (2023) till 2,7 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 285 tkr, en nettomarginal på 10,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 80,6 % vid årets slut, upp från 60,7 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 68 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
41,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Måleritjänst YstadÖsterlen AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-21 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Ystad

Andra registrerade bolag med säte i Ystad.

Alla företag i Ystad →