Aktivt företag
MALM Watch Group AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
MALM Watch Group AB säljer designade armbandsur och accessoarer till män och kvinnor. Försäljningen sker via återförsäljare (fysiska butiker och webbutiker) samt genom egen hemsida. Försäljningen sker främst inom Sverige men också internationellt.
- Registrerat
- 20 oktober 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46480 Partihandel med ur och guldsmedsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 46
- Postnummer & ort
- 58102 LINKÖPING
- Registrerat namn
- MALM Watch Group ABReg 2018-02-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,9 mkr
▼ 19,7 %Årets resultat
-232 tkr
▲ 83,6 %Tillgångar
2,8 mkr
▼ 12,2 %Eget kapital
598 tkr
▼ 27,9 %Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
5 tkr
▲ 15,9 %Totala skulder
2,2 mkr
▼ 6,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 852 928 | 4 800 271 | 5 732 000 | 4 326 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 061 025 | 1 437 969 | - | - |
| Personalkostnader | 953 631 | 1 383 389 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −268 914 | −1 131 348 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −231 762 | −1 461 884 | 49 000 | 151 000 |
| Resultat före skatt | −231 762 | −1 416 884 | - | - |
| Årets resultat | −231 762 | −1 416 884 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 964 784 | 810 979 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 844 749 | 2 389 988 | - | - |
| Kassa & bank | 5 351 | 4 618 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 809 533 | 3 200 967 | - | - |
| Eget kapital | 598 264 | 830 025 | - | - |
| Långfristiga skulder | 884 264 | 1 093 772 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 327 005 | 1 277 170 | - | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 5,7 mkr (2022) till 3,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 232 tkr, en nettomarginal på −6,0 %.
- Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med ur och guldsmedsvaror (SNI 46480). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−7,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−3,8 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−38,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Linköping
Andra registrerade bolag med säte i Linköping.
- 013 Invest ABAB
- 0xEC Cyber ABAB
- 10X Snickare Bygg ABAB
- 111:ans Avloppsspolning & filmning i östergötland ABAB
- 111:ans Spolbil filmning vvs & el ABAB
- 1969 Sweden ABAB
- 2 Doost ABAB
- 2 Yildiz ABAB