Aktivt företag

Malmfältens Gräv AB

AB Org.nr 5569531576
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva markarbeten, uthyrning av personal samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
10 december 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Björkmansvägen 23
Postnummer & ort
98236 GÄLLIVARE
Registrerat namn
Malmfältens Gräv ABReg 2014-01-21

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,2 mkr
▲ 17,6 %
Årets resultat
456 tkr
▲ 5,4 %
Tillgångar
2,1 mkr
▲ 33,1 %
Eget kapital
1,1 mkr
▲ 30,3 %
Soliditet
79,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
649 tkr
▲ 83,9 %
Totala skulder
278 tkr
▼ 0,5 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 209 056 1 027 840 746 075 220 408 270 934
Övriga externa kostnader 149 278 137 184 80 834 21 998 32 508
Personalkostnader 1 375 240 1 626 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 841 113 789 482 576 673 158 415 157 226
Resultat e. fin. poster 848 232 793 423 576 626 158 349 156 097
Resultat före skatt 574 762 545 255 437 784 90 638 138 595
Årets resultat 455 888 432 638 353 204 71 892 128 392
Balansräkning
Anläggningstillgångar 795 693 408 223 114 055 145 213 20 702
Omsättningstillgångar 1 328 142 1 187 690 915 489 271 734 250 230
Kassa & bank 648 938 352 809 689 721 153 327 112 139
Summa tillgångar 2 123 835 1 595 913 1 029 544 416 947 270 932
Eget kapital 1 099 883 843 995 511 357 158 153 86 261
Långfristiga skulder - - - 0 83 992
Kortfristiga skulder 278 259 279 695 294 132 173 581 83 177
Soliditet (%) 79,7 % 76,4 % 66,9 % 54,2 % 37,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 220 tkr (2021) till 1,2 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 456 tkr, en nettomarginal på 37,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 79,7 % vid årets slut, upp från 54,2 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 38 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
69,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
37,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+45,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
41,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Malmfältens Gräv AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-06 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-29 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Gällivare

Andra registrerade bolag med säte i Gällivare.

Alla företag i Gällivare →