Aktivt företag
MALMGRENSKA KROGEN AB
Översikt
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 januari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Finn Malmgrens Plan 6-8
- Postnummer & ort
- 12138 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- MALMGRENSKA KROGEN ABReg 2017-02-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,7 mkr
▲ 9,5 %Årets resultat
811 tkr
▲ 207,4 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 53,3 %Eget kapital
628 tkr
▲ 443,7 %Soliditet
27,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
993 tkr
▲ 286,4 %Totala skulder
1,7 mkr
▲ 0,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 686 787 | 7 934 137 | 7 227 000 | 7 498 000 | 6 801 607 |
| Övriga externa kostnader | 1 866 332 | 1 848 780 | - | - | 1 384 278 |
| Personalkostnader | 2 936 578 | 3 261 901 | - | - | 2 809 745 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 975 877 | 350 940 | - | - | 510 148 |
| Resultat e. fin. poster | 919 137 | 263 708 | −626 000 | −42 000 | 504 645 |
| Resultat före skatt | 919 137 | 263 708 | - | - | 504 645 |
| Årets resultat | 810 571 | 263 708 | - | - | 434 572 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 834 857 | 807 187 | - | - | 297 905 |
| Omsättningstillgångar | 1 498 719 | 714 819 | - | - | 991 824 |
| Kassa & bank | 992 743 | 256 942 | - | - | 757 146 |
| Summa tillgångar | 2 333 576 | 1 522 006 | - | - | 1 289 729 |
| Eget kapital | 627 867 | −182 703 | - | - | 485 496 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 85 640 |
| Kortfristiga skulder | 1 705 709 | 1 704 709 | - | - | 718 593 |
| Soliditet (%) | 27,0 % | -12,0 % | -27,0 % | 13,0 % | 37,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 7,2 mkr (2023) till 8,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 811 tkr, en nettomarginal på 9,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 27,0 % vid årets slut, upp från 13,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,88).
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
129,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-02-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-05-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 bygg & måleri i johanneshov ABAB
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 1652 Waxholm ABAB
- 19Labbet ABAB