Aktivt företag
Malmöhus Slottsrestaurang AB
Översikt
Bolaget ska bedriva restaurang-, konferens-, catering- och caféverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Handel med möbler och lösöre. Handel med värdepper och fastigheter.
- Registrerat
- 1 december 1994
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 24535 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Malmöhus Slottsrestaurang ABReg 2007-03-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,6 mkr
▲ 5,9 %Årets resultat
46 tkr
▼ 56,7 %Tillgångar
2,1 mkr
▲ 8,0 %Eget kapital
937 tkr
▲ 5,2 %Soliditet
51,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▼ 0,2 %Totala skulder
1,0 mkr
▲ 9,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 567 166 | 9 034 817 | 8 589 000 | 6 529 000 | 2 261 542 |
| Övriga externa kostnader | 1 609 269 | 1 352 447 | - | - | 574 218 |
| Personalkostnader | 3 743 304 | 3 388 100 | - | - | 1 806 578 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 104 702 | 181 274 | - | - | −483 611 |
| Resultat e. fin. poster | 109 026 | 196 857 | 509 000 | 229 000 | −483 836 |
| Resultat före skatt | 63 026 | 136 718 | - | - | −141 281 |
| Årets resultat | 46 287 | 106 846 | - | - | −141 281 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 167 720 | 141 300 | - | - | 142 161 |
| Omsättningstillgångar | 1 979 931 | 1 847 713 | - | - | 775 217 |
| Kassa & bank | 1 157 026 | 1 159 307 | - | - | 358 426 |
| Summa tillgångar | 2 147 650 | 1 989 012 | - | - | 917 378 |
| Eget kapital | 937 194 | 890 906 | - | - | 403 774 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 010 397 | 924 046 | - | - | 513 604 |
| Soliditet (%) | 51,0 % | 51,7 % | 54,2 % | 34,5 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 2,3 mkr (2021) till 9,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 46 tkr, en nettomarginal på 0,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 51,0 % vid årets slut, upp från 34,5 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+43,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
4,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-12-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-12-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB