Aktivt företag
Malo Magnusson AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget ska driva detaljhandel främst i form av kiosk och servicebutik ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 december 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47621 Detaljhandel med tidningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Drottningtorget 11
- C/o
- Pressbyrån
- Postnummer & ort
- 41103 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Malo Magnusson ABReg 2016-05-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
26,0 mkr
▲ 29,3 %Årets resultat
418 tkr
▲ 802,9 %Tillgångar
3,4 mkr
▲ 6,7 %Eget kapital
458 tkr
▲ 1053,1 %Soliditet
14,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Totala skulder
2,9 mkr
▼ 8,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 26 046 519 | 20 151 140 | 12 534 512 | 6 402 000 | 8 711 000 |
| Övriga externa kostnader | 6 343 334 | 4 684 459 | 3 055 682 | - | - |
| Personalkostnader | 4 749 071 | 3 859 729 | 2 598 646 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 508 624 | −59 479 | −238 568 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 508 711 | −59 509 | −238 568 | −67 000 | −5 000 |
| Resultat före skatt | 452 819 | −59 509 | −237 065 | - | - |
| Årets resultat | 418 279 | −59 509 | −237 065 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 3 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 444 324 | 3 226 816 | 1 843 894 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 3 444 324 | 3 226 816 | 1 846 894 | 1 381 000 | 1 159 000 |
| Eget kapital | 457 997 | 39 718 | 99 227 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 930 435 | 3 187 098 | 1 747 667 | - | - |
| Soliditet (%) | 14,6 % | 1,2 % | 5,4 % | 24,4 % | 33,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 6,4 mkr (2021) till 26,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 418 tkr, en nettomarginal på 1,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 14,6 % vid årets slut, ned från 24,4 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med tidningar (SNI 47621). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+29,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+31,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
91,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB