Aktivt företag
Malum Invest AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomistyrning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brottkärrs Bergegård 25
- Postnummer & ort
- 43656 HOVÅS
- Registrerat namn
- Malum Invest ABReg 2021-04-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▲ 19,1 %Årets resultat
359 tkr
▲ 10,6 %Tillgångar
1,6 mkr
▲ 25,9 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 24,7 %Soliditet
79,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
537 tkr
▲ 230,6 %Totala skulder
280 tkr
▼ 0,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 959 181 | 1 644 622 | 1 533 025 | 1 274 000 | 1 197 000 |
| Övriga externa kostnader | 392 415 | 240 114 | 279 814 | - | - |
| Personalkostnader | 989 923 | 955 651 | 1 262 334 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 547 863 | 407 457 | −9 123 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 541 852 | 507 037 | −42 247 | 439 000 | 1 074 000 |
| Resultat före skatt | 428 535 | 394 056 | −42 247 | - | - |
| Årets resultat | 358 506 | 324 235 | −49 051 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 67 620 | 96 600 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 489 367 | 1 140 178 | 1 179 458 | - | - |
| Kassa & bank | 537 143 | 162 499 | 311 154 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 556 987 | 1 236 778 | 1 179 458 | - | - |
| Eget kapital | 1 051 052 | 842 546 | 728 311 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 279 637 | 281 251 | 451 147 | - | - |
| Soliditet (%) | 79,0 % | 75,4 % | 61,7 % | 53,3 % | 61,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 1,2 mkr (2021) till 2,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 359 tkr, en nettomarginal på 18,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 79,0 % vid årets slut, upp från 53,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
28,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+19,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
34,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
980 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB