Aktivt företag

Mancave Sverige AB

AB Org.nr 5592030158
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-12

Produktutveckling och försäljning av jakt och fritidsartiklar, samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
17 april 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47634 Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Sternövägen 77
Postnummer & ort
37433 KARLSHAMN
Registrerat namn
Mancave Sverige ABReg 2019-04-17

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
2,9 mkr
▼ 3,6 %
Årets resultat
31 tkr
▼ 83,7 %
Tillgångar
727 tkr
▼ 8,6 %
Eget kapital
300 tkr
▲ 36,8 %
Soliditet
41,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
4 tkr
▲ 164,0 %
Totala skulder
427 tkr
▼ 25,8 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 880 735 2 989 666 3 255 742 2 813 793 3 611 884
Övriga externa kostnader 1 228 723 1 015 874 1 197 240 1 201 145 1 467 011
Personalkostnader 481 324 425 968 579 063 529 838 564 776
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 55 506 234 185 96 382 −163 787 45 785
Resultat e. fin. poster 38 666 198 596 48 799 −200 736 11 527
Resultat före skatt 38 666 198 596 48 799 −200 736 11 527
Årets resultat 30 569 187 920 48 799 −200 736 8 275
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 726 749 794 736 849 464 937 653 1 027 334
Kassa & bank 3 699 1 401 2 288 5 347 5 256
Summa tillgångar 726 749 794 736 849 464 937 653 1 027 334
Eget kapital 299 510 218 941 23 021 −44 292 131 444
Långfristiga skulder 151 527 141 430 354 031 217 697 217 441
Kortfristiga skulder 275 712 434 365 472 412 764 248 678 448
Soliditet (%) 41,0 % 28,0 % 3,0 % -4,7 % 12,8 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,3 mkr (2023) till 2,9 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 31 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 41,0 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar (SNI 47634). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−5,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
10,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,64
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Mancave Sverige AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-19

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-16 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Karlshamn

Andra registrerade bolag med säte i Karlshamn.

Alla företag i Karlshamn →