Aktivt företag

MANDAQ AB

AB Org.nr 5567394464
← Tillbaka

Översikt

Bolaget har som föremål för sin verksamhet att direkt eller indirekt förmedla företag och ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
5 oktober 2007
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 74990 All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
27155 YSTAD
Registrerat namn
MANDAQ ABReg 2025-03-10
Registrerat namn
B.ONE JURIDIKReg 2016-05-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,3 mkr
▲ 4,3 %
Årets resultat
93 tkr
▼ 47,5 %
Tillgångar
584 tkr
▲ 79,9 %
Eget kapital
312 tkr
▲ 42,6 %
Soliditet
53,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
484 tkr
▲ 131,0 %
Totala skulder
272 tkr
▲ 157,0 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 343 707 1 288 918 918 000 581 000 763 554
Övriga externa kostnader 207 580 303 145 - - 316 780
Personalkostnader - - - - 15 549
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 106 436 208 106 - - −31 150
Resultat e. fin. poster 118 892 210 924 5 000 30 000 −48 798
Resultat före skatt 118 892 210 924 - - −48 798
Årets resultat 93 153 177 394 - - −48 798
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - 0
Omsättningstillgångar 584 165 324 777 - - 268 983
Kassa & bank 484 339 209 676 - - 107 624
Summa tillgångar 584 165 324 777 - - 268 983
Eget kapital 312 066 218 913 - - 6 202
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 272 099 105 864 - - 262 781
Soliditet (%) 53,0 % 67,0 % 15,0 % 9,0 % 2,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 581 tkr (2021) till 1,3 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 93 tkr, en nettomarginal på 6,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 53,0 % vid årets slut, upp från 9,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+15,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
29,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför MANDAQ AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-10 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-10-22 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Ystad

Andra registrerade bolag med säte i Ystad.

Alla företag i Ystad →