Aktivt företag
Mångs Invest AB
Översikt
Bolaget skall bedriva elinstallationer, montagearbeten, handel med värdepapper samt förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 juli 2000
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 77690 HEDEMORA
- Registrerat namn
- Mångs Invest ABReg 2000-08-15
- Registrerat namn
- Mångs MontageReg 2003-04-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
112 tkr
▼ 38,7 %Årets resultat
254 tkr
▲ 329,8 %Tillgångar
1,5 mkr
▼ 0,7 %Eget kapital
1,1 mkr
▼ 12,1 %Soliditet
90,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
143 tkr
▲ 34,7 %Totala skulder
78 tkr
▲ 52,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 112 495 | 183 575 | 379 045 | 432 000 | 505 000 |
| Övriga externa kostnader | 58 648 | 53 510 | 67 700 | - | - |
| Personalkostnader | 1 000 | 1 395 | 10 824 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 52 847 | 114 390 | 300 521 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 430 615 | 135 540 | 559 234 | 591 000 | 284 000 |
| Resultat före skatt | 321 615 | 100 540 | 511 737 | - | - |
| Årets resultat | 254 495 | 59 210 | 445 420 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 250 | 6 250 | 6 250 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 454 491 | 1 464 155 | 1 620 865 | - | - |
| Kassa & bank | 142 712 | 105 927 | 118 748 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 460 741 | 1 470 405 | 1 627 115 | - | - |
| Eget kapital | 1 057 852 | 1 203 357 | 1 344 147 | - | - |
| Långfristiga skulder | 4 473 | 4 054 | 12 671 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 73 919 | 47 497 | 89 800 | - | - |
| Soliditet (%) | 90,1 % | 93,5 % | 91,4 % | 71,5 % | 73,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 505 tkr (2021) till 112 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 254 tkr, en nettomarginal på 226,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 90,1 % vid årets slut, upp från 71,5 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 7 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
47,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
226,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−38,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−31,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
24,1 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hedemora
Andra registrerade bolag med säte i Hedemora.
- 3Diza ABAB
- A modo mio ABAB
- A.Caris ABAB
- AB Åshem 4AB
- AB Åshem 4 FörvaltningAB
- AB BokportalenAB
- AB Strömberg ProduktionAB
- Adam Matsson consulting ABAB