Aktivt företag
Mangsbo Konsult AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet med inriktning mot vård, behandling och omsorg.
- Registrerat
- 4 december 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 87100 Boende med sjuksköterskevård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gamla Furuviksvägen 14
- C/o
- Micael Mangsbo
- Postnummer & ort
- 80592 GÄVLE
- Registrerat namn
- Mangsbo Konsult ABReg 2017-12-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
288 tkr
▲ 53,8 %Årets resultat
193 tkr
▲ 67,3 %Tillgångar
648 tkr
▲ 49,2 %Eget kapital
536 tkr
▲ 56,2 %Soliditet
82,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
605 tkr
▲ 45,3 %Totala skulder
112 tkr
▲ 23,1 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 288 000 | 187 201 | 191 513 | 46 800 | - |
| Övriga externa kostnader | 25 810 | 33 327 | 23 442 | 10 280 | 7 547 |
| Personalkostnader | 24 655 | 14 313 | 13 458 | 3 675 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 237 535 | 139 561 | 154 613 | 32 845 | −7 547 |
| Resultat e. fin. poster | 242 632 | 145 052 | 154 617 | 32 845 | −7 547 |
| Resultat före skatt | 242 632 | 145 052 | 154 617 | 32 845 | −7 547 |
| Årets resultat | 192 665 | 115 164 | 123 266 | 32 845 | −7 547 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 647 690 | 433 976 | 324 864 | 114 139 | 71 566 |
| Kassa & bank | 604 748 | 416 305 | 309 260 | 98 539 | 71 566 |
| Summa tillgångar | 647 690 | 433 976 | 324 864 | 114 139 | 71 566 |
| Eget kapital | 535 505 | 342 841 | 227 677 | 104 411 | 71 566 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 112 185 | 91 135 | 97 187 | 9 728 | - |
| Soliditet (%) | 82,7 % | 79,0 % | 70,1 % | 91,5 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 53,8 % jämfört med 2025, till 288 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 193 tkr, en nettomarginal på 66,9 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 82,7 % vid årets slut, ned från 91,5 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 33 % av bolagen med samma huvudbransch, boende med sjuksköterskevård (SNI 87100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
82,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
66,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+53,8 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+22,6 % per år
2024 till 2026
Avkastning på eget kapital
36,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-05-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-08-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-06-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 143FEM spår service ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB
- 2M Konsult ABAB