Aktivt företag
Manite Fastighetsförmedling AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Bolaget skall bedriva mäklarverksamhet för villor, bostadsrätter och andra typer av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 november 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Smedjegatan 10
- C/o
- c/o Bjurfors Luleå
- Postnummer & ort
- 97233 LULEÅ
- Registrerat namn
- Manite Fastighetsförmedling ABReg 2019-01-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
17,8 mkr
▲ 49,5 %Årets resultat
543 tkr
▲ 76,1 %Tillgångar
5,5 mkr
▲ 86,4 %Eget kapital
804 tkr
▲ 73,0 %Soliditet
31,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
4,6 mkr
▲ 74,9 %Totala skulder
3,5 mkr
▲ 119,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 17 792 810 | 11 902 445 | 12 203 887 | 13 396 000 | 10 261 464 |
| Övriga externa kostnader | 13 821 044 | 9 430 901 | 10 104 124 | - | 8 969 864 |
| Personalkostnader | 3 507 681 | 2 176 952 | 2 055 058 | - | 1 240 861 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 933 893 | 575 842 | 240 067 | - | 215 926 |
| Resultat e. fin. poster | 1 002 989 | 584 930 | 239 803 | 633 000 | 215 768 |
| Resultat före skatt | 718 989 | 415 241 | 171 101 | - | 215 783 |
| Årets resultat | 543 313 | 308 490 | 116 779 | - | 155 037 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 707 | 6 827 | - | 17 067 |
| Omsättningstillgångar | 5 499 983 | 2 949 518 | 1 997 479 | - | 2 950 278 |
| Kassa & bank | 4 603 396 | 2 632 339 | 1 620 429 | - | 2 467 817 |
| Summa tillgångar | 5 499 983 | 2 951 225 | 2 004 306 | - | 2 967 345 |
| Eget kapital | 803 513 | 464 525 | 351 286 | - | 253 968 |
| Långfristiga skulder | 3 669 | 12 973 | 5 634 | - | 380 |
| Kortfristiga skulder | 3 536 801 | 1 601 727 | 945 075 | - | 2 247 841 |
| Soliditet (%) | 31,3 % | 39,2 % | 45,3 % | 35,3 % | 21,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 49,5 % jämfört med 2023, till 17,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 543 tkr, en nettomarginal på 3,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 31,3 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, förmedling avseende fastighetsverksamhet (SNI 68310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+49,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+14,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
67,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,56
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,4 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB
- 2 L Holding ABAB