Aktivt företag
Månsarps Bildemontering AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva bildemontering samt försäljning av begagnade bildelar.
- Registrerat
- 8 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Wetterholmsvägen 7
- Postnummer & ort
- 55466 JÖNKÖPING
- Registrerat namn
- Månsarps Bildemontering ABReg 2013-11-08
- Registrerat namn
- Haga bil verkstad i jönköpingReg 2017-05-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,2 mkr
▼ 1,3 %Årets resultat
298 tkr
▼ 9,9 %Tillgångar
1,1 mkr
▼ 16,3 %Eget kapital
534 tkr
▼ 12,6 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
868 tkr
▼ 12,5 %Totala skulder
190 tkr
▼ 50,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 204 155 | 1 219 530 | 1 024 788 | 921 000 | 611 000 |
| Övriga externa kostnader | 210 668 | 202 839 | 130 732 | - | - |
| Personalkostnader | 5 030 | 0 | 17 523 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 433 433 | 432 233 | 336 036 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 438 517 | 419 620 | 320 332 | 464 000 | 222 000 |
| Resultat före skatt | 378 517 | 419 620 | 240 332 | - | - |
| Årets resultat | 298 196 | 330 944 | 190 574 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 153 117 | 223 000 | 324 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 915 709 | 1 053 403 | 1 067 190 | - | - |
| Kassa & bank | 867 522 | 991 194 | 987 849 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 068 826 | 1 276 403 | 1 391 190 | - | - |
| Eget kapital | 533 772 | 610 575 | 579 631 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 162 115 | 255 572 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 190 257 | 218 916 | 271 190 | - | - |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 66,0 % | 58,0 % | 63,0 % | 51,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 1,3 % jämfört med 2023, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 298 tkr, en nettomarginal på 24,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut, upp från 63,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 35 % av bolagen med samma huvudbransch, allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
36,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−1,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+18,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
55,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jönköping
Andra registrerade bolag med säte i Jönköping.
- & Palm ABAB
- +Rehab Sverige ABAB
- 0. Stolpe Bygg & Inredning ABAB
- 036 Bygg & VVS ABAB
- 036 Holding ABAB
- 036 Motorsport ABAB
- 036 VVS & Badrumsrenovering kommanditbolagKB
- 036-Vintage ABAB