Registrerat, ej verksamt

Marcelex Aktiebolag

AB Org.nr 5563175222
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-12

Bolaget skall bedriva tillverkning, service och försäljning av elektroniska produkter inom industriella styrområden såsom säkerhetslås, larmprodukter, o dyl, liksom import och export av motsvarande produkter samt äga och förvalta fast och lös egendom såsom fastigheter och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
1 februari 1988
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 26300 Tillverkning av kommunikationsutrustning
Bransch (SNI)
SNI 26510 Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering
Bransch (SNI)
SNI 26120 Tillverkning av kretskort
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Nej
Gatuadress
Rådmansgatan 72 BV
C/o
c/o G&L Vasastan AB
Postnummer & ort
11360 STOCKHOLM
Registrerat namn
Marcelex AktiebolagReg 1990-12-13

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Pågående processLI-AVOMFO

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
461 tkr
▲ 97,5 %
Årets resultat
47 tkr
▲ 121,6 %
Tillgångar
229 tkr
▼ 27,5 %
Eget kapital
227 tkr
▼ 4,0 %
Soliditet
99,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
227 tkr
▲ 7,9 %
Totala skulder
1 tkr
▼ 98,3 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 460 955 233 440 819 797 561 230 862 610
Övriga externa kostnader 342 691 299 512 276 871 290 815 309 338
Personalkostnader 1 596 3 958 71 865 81 080 106 554
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 47 169 −219 221 57 808 −83 577 −18 487
Resultat e. fin. poster 47 387 −219 074 57 763 −87 221 −14 375
Resultat före skatt 47 387 −219 074 57 763 −87 221 −14 375
Årets resultat 47 387 −219 074 57 763 −87 221 −14 375
Balansräkning
Anläggningstillgångar - 0 10 798 76 692 142 585
Omsättningstillgångar 228 640 315 565 569 098 447 643 588 753
Kassa & bank 227 440 210 735 498 777 314 311 91 492
Summa tillgångar 228 640 315 565 579 896 524 335 731 338
Eget kapital 227 262 236 613 455 687 397 925 485 145
Långfristiga skulder 0 61 592 - - -
Kortfristiga skulder 1 378 17 360 124 209 126 410 246 193
Soliditet (%) 99,4 % 75,0 % 78,6 % 76,0 % 66,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 97,5 % jämfört med 2023, till 461 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 47 tkr, en nettomarginal på 10,3 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 99,4 % vid årets slut, upp från 76,0 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av kommunikationsutrustning (SNI 26300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+97,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−14,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
20,9 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
230 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Marcelex Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-16

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-09-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-21 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →