Aktivt företag

Marco Panseri AB

AB Org.nr 5590724257
← Tillbaka

Översikt

Fotografering, bildbehandling, grafisk design. Handel och konsultverksamhet inom data, foto, ljudteknik samt därmed förenliga produkter. Utbildning och kursverksamhet inom foto, dans och ljudteknik. Event, service och konsultverksamhet i kaffebranschen samt handel med kafferelaterad utrustning och därmed förenliga produkter.

Registrerat
11 augusti 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 74200 Fotoverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 46649 Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Bransch (SNI)
SNI 47404 Detaljhandel via internet eller postorder med informations- och kommunikationsutrustning
Bransch (SNI)
SNI 56110 Restaurangverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 62202 Datordrifttjänster
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
12048 ENSKEDE GÅRD
Registrerat namn
Marco Panseri ABReg 2016-08-11
Registrerat namn
Sweden Coffee SchoolReg 2016-08-27

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
525 tkr
▼ 30,0 %
Årets resultat
6 tkr
▲ 272,8 %
Tillgångar
139 tkr
▼ 19,1 %
Eget kapital
115 tkr
▲ 5,6 %
Soliditet
82,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
24 tkr
▼ 74,7 %
Totala skulder
25 tkr
▼ 61,2 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 525 251 749 928 676 683 794 206 516 517
Övriga externa kostnader 243 248 333 819 284 435 - -
Personalkostnader 230 348 337 786 348 340 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 9 002 −7 092 −4 431 - -
Resultat e. fin. poster 8 629 1 634 −4 643 53 462 −35 357
Resultat före skatt 8 629 1 634 −4 643 - -
Årets resultat 6 091 1 634 −4 643 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 17 500 17 500 17 500 - -
Omsättningstillgångar 121 843 154 730 174 937 - -
Kassa & bank 24 399 96 459 5 019 - -
Summa tillgångar 139 343 172 230 192 437 - -
Eget kapital 114 657 108 566 106 932 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 24 686 63 664 85 505 - -
Soliditet (%) 82,3 % 63,0 % 55,6 % 57,9 % 72,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 30,0 % jämfört med 2024, till 525 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 6 tkr, en nettomarginal på 1,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 82,3 % vid årets slut, upp från 57,9 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,9 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, fotoverksamhet (SNI 74200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−30,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,94
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
525 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Marco Panseri AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-07 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-26 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-19 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Enskede Gård

Andra registrerade bolag med säte i Enskede Gård.

Alla företag i Enskede Gård →