Aktivt företag
Marcus08 AB
Översikt
Kapitalinvestering.
- Registrerat
- 15 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 145
- Postnummer & ort
- 56122 HUSKVARNA
- Registrerat namn
- Marcus08 ABReg 2021-11-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,8 mkr
▲ 11,2 %Årets resultat
251 tkr
▼ 58,7 %Tillgångar
5,7 mkr
▼ 3,6 %Eget kapital
893 tkr
▲ 39,1 %Soliditet
19,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
2,9 mkr
▼ 11,6 %Totala skulder
4,5 mkr
▼ 9,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 827 490 | 7 039 574 | 0 | - | - |
| Övriga externa kostnader | 2 489 129 | 2 057 657 | 0 | - | - |
| Personalkostnader | 3 137 382 | 2 397 338 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 328 157 | 984 477 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 324 300 | 1 032 492 | 8 847 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 324 300 | 774 759 | 8 847 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 251 100 | 608 013 | 8 847 | 0 | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 127 700 | 137 607 | 145 075 | 1 148 059 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 5 562 258 | 5 765 684 | 2 351 706 | 25 000 | 0 |
| Kassa & bank | 2 922 839 | 3 305 583 | 1 351 706 | 25 000 | 0 |
| Summa tillgångar | 5 689 958 | 5 903 291 | 2 496 781 | 1 173 059 | 0 |
| Eget kapital | 892 960 | 641 860 | 33 847 | 25 000 | 0 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 539 265 | 5 003 698 | 2 462 934 | 1 148 059 | 0 |
| Soliditet (%) | 19,3 % | 14,3 % | 1,4 % | 2,1 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 11,2 % jämfört med 2024, till 7,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 251 tkr, en nettomarginal på 3,2 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 19,3 % vid årets slut, upp från 2,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
28,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Huskvarna
Andra registrerade bolag med säte i Huskvarna.
- 3mil Service ABAB
- 3WM Transaction Advisory ABAB
- A Hansen ABAB
- A Kamph Ekonomikonsult ABAB
- A M 4 Bygg ABAB
- A-N Maskindepån & Entreprenad ABAB
- A.Anderssons Verksamhetsutveckling ABAB
- Aagesen Medical ABAB