Aktivt företag
Marhan Consulting AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Grafisk formgivning och fotografering. Produktion av logotyper, annonser och trycksaker.
- Registrerat
- 2 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 18130 Grafiska tjänster före tryckning (prepress/premedia)
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Andebodavägen 6
- C/o
- Hanhilammi
- Postnummer & ort
- 17543 JÄRFÄLLA
- Registrerat namn
- Marhan Consulting ABReg 2020-09-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
253 tkr
▼ 17,1 %Årets resultat
190 tkr
▼ 13,2 %Tillgångar
374 tkr
▼ 29,4 %Eget kapital
215 tkr
▼ 13,0 %Soliditet
57,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
278 tkr
▼ 47,4 %Totala skulder
159 tkr
▼ 43,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 253 348 | 305 643 | 63 000 | 331 000 |
| Övriga externa kostnader | 9 906 | 23 866 | - | - |
| Personalkostnader | 4 517 | 5 517 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 238 925 | 276 260 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 239 560 | 275 555 | 53 000 | 318 000 |
| Resultat före skatt | 239 560 | 275 555 | - | - |
| Årets resultat | 189 912 | 218 791 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 373 948 | 529 851 | - | - |
| Kassa & bank | 278 484 | 529 753 | - | - |
| Summa tillgångar | 373 948 | 529 851 | - | - |
| Eget kapital | 215 385 | 247 473 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 158 563 | 282 379 | - | - |
| Soliditet (%) | 57,6 % | 46,7 % | 55,3 % | 63,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 17,1 % jämfört med 2023, till 253 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 190 tkr, en nettomarginal på 75,0 %.
- Soliditeten var 57,6 % vid årets slut, ned från 63,1 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 19 % av bolagen med samma huvudbransch, grafiska tjänster före tryckning (prepress/premedia) (SNI 18130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
94,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
75,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,1 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
88,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Järfälla
Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.
- +46 Bygg & Håltagning ABAB
- 08 Mark och Bygg ABAB
- 08 Sweden ABAB
- 1 Bygg Sverige ABAB
- 100% Tak ABAB
- 1978 of Sweden ABAB
- 1sign ABAB
- 2.0 Betong ABAB