Mariebergs Allservice AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva sko- och nyckel- service, skrädderiservice, städ- och hemhjälp, kemtvätt, hudvård, skönhetsvård, hälsovård, konsulttjänster inom byggbranschen, handel med byggmaterial, import och export av byggmaterial och heminredningsartiklar, e-handel med kosmetika, hårvård och andra skönhetsprodukter, förvalta fast egendom, handel med värdepapper, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 augusti 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95290 Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kiwigatan 8A
- Postnummer & ort
- 70360 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Mariebergs Allservice ABReg 2017-08-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 803 571 | 1 804 981 | 1 649 524 | 997 762 | 1 178 298 |
| Övriga externa kostnader | 932 831 | 901 027 | 859 551 | 793 974 | 266 797 |
| Personalkostnader | 838 683 | 589 240 | 130 157 | 441 472 | 888 252 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 45 984 | −32 822 | 281 296 | −519 408 | 47 962 |
| Resultat e. fin. poster | 44 443 | −21 001 | 280 072 | −519 408 | 37 890 |
| Resultat före skatt | 44 443 | −21 001 | 196 050 | −519 408 | 37 890 |
| Årets resultat | 35 332 | −21 001 | 155 860 | −519 408 | 37 890 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 47 520 | 47 520 | 35 688 | 35 688 | 28 442 |
| Omsättningstillgångar | 51 262 | 210 409 | 1 049 029 | 694 442 | 320 917 |
| Kassa & bank | 1 180 408 | 260 227 | 967 386 | 617 641 | 283 586 |
| Summa tillgångar | 98 782 | 257 929 | 1 084 717 | 730 130 | 349 359 |
| Eget kapital | −265 974 | −335 690 | −416 301 | −610 051 | −52 753 |
| Långfristiga skulder | 92 063 | 0 | 3 546 | −2 328 | −5 115 |
| Kortfristiga skulder | 283 843 | 604 769 | 1 508 622 | 1 399 791 | 502 399 |
| Soliditet (%) | -278,2 % | -133,6 % | -39,2 % | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2023, 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 35 tkr, en nettomarginal på 2,0 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−266 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,18).
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk (SNI 95290). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB