Aktivt företag
Mariebergs Brasvärme & Solenergi AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva handel och utföra installationer och underhåll av kakelugnar, eldstäder, skorstenar och andra energiprodukter, primärt solceller samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 maj 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vaksala Fridhem 40
- Postnummer & ort
- 75594 UPPSALA
- Registrerat namn
- Mariebergs Brasvärme & Solenergi ABReg 2021-04-23
- Registrerat namn
- Uppsala SkorstenstätningReg 2004-10-06
- Registrerat namn
- Mariebergs KakelugnsmakeriReg 2015-01-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
103,0 mkr
▼ 7,6 %Årets resultat
89 tkr
▲ 37,0 %Tillgångar
17,3 mkr
▼ 49,7 %Eget kapital
3,4 mkr
▲ 2,7 %Soliditet
19,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
2,1 mkr
▲ 48,8 %Totala skulder
13,9 mkr
▼ 55,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 103 012 045 | 111 499 448 | 80 310 456 | 71 955 732 | 66 043 777 |
| Övriga externa kostnader | 2 692 349 | 3 225 456 | - | - | - |
| Personalkostnader | 4 802 840 | 5 834 987 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 128 956 | 84 156 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 140 090 | 114 282 | 60 771 | 84 193 | −114 352 |
| Resultat före skatt | 140 090 | 114 282 | - | - | - |
| Årets resultat | 89 336 | 65 232 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 395 659 | 1 633 134 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 15 938 023 | 32 829 073 | - | - | - |
| Kassa & bank | 2 125 433 | 1 428 301 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 17 333 683 | 34 462 207 | 28 135 240 | 25 324 890 | 25 513 296 |
| Eget kapital | 3 415 633 | 3 326 297 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 13 918 049 | 31 135 909 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 19,7 % | 9,7 % | 11,6 % | 43,5 % | 43,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 7,6 % jämfört med 2023, till 103,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 89 tkr, en nettomarginal på 0,1 %.
- Soliditeten var 19,7 % vid årets slut, ned från 43,5 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+11,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
2,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
12,9 mkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Mariebergs Brasvärme & Solenergi AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB