Marinliv Sverige AB
Översikt
Företaget ska bedriva butiks, e-handel och försäljning av marina produkter så som båtar, båttillbehör, inredningsdetaljer, kläder, verktyg. Det kommer även att bedrivas grossistverksamhet inom marina produkter. Förvaltning av fastigheter och utrustning så som industrifastigheter, båtar, verktyg samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47633 Detaljhandel med båtar
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 77340 Uthyrning och leasing av fartyg och båtar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rotevägen 6
- Postnummer & ort
- 61192 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Marinliv Sverige ABReg 2021-06-03
- Registrerat namn
- MHL FastighetsserviceReg 2022-10-11
- Registrerat namn
- marinfärg SverigeReg 2022-10-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 950 897 | 796 458 | 291 951 | 115 000 | 40 000 |
| Övriga externa kostnader | 258 535 | 134 386 | 80 760 | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 5 754 | 15 270 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 260 563 | 449 810 | 145 984 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 250 547 | 449 561 | 145 134 | 4 000 | 37 000 |
| Resultat före skatt | 182 547 | 334 361 | 113 734 | - | - |
| Årets resultat | 139 875 | 263 121 | 95 732 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 566 409 | 400 000 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 748 010 | 424 557 | 350 477 | - | - |
| Kassa & bank | 616 819 | 128 012 | 350 477 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 314 419 | 824 557 | 350 477 | - | - |
| Eget kapital | 555 156 | 415 280 | 152 159 | - | - |
| Långfristiga skulder | 85 000 | 85 000 | 85 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 459 663 | 177 677 | 81 918 | - | - |
| Soliditet (%) | 55,2 % | 64,5 % | 50,5 % | 37,1 % | 85,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 115 tkr (2022) till 951 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 140 tkr, en nettomarginal på 14,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 55,2 % vid årets slut, upp från 37,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 40 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med båtar (SNI 47633). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB